T-UNI: Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci

Vědci z naší univerzity včera představili novinářům a odborné veřejnosti druhou generaci speciálního servisního robotu ROBOTUL® Vertical Climber 02. Robot se dokáže pohybovat po hladké vertikální ploše, jako je například skleněný plášť budov, hladké stěny z nerezové oceli apod. Vývoj druhé generace robotu navazuje na předchozí výsledky v rámci tříletého projektu PRE-SEED „NOVÉ TECHNOLOGIE A SPECIÁLNÍ KOMPONENTY STROJŮ“. Projekt byl zahájen v říjnu 2012 s předpokládaným ukončením v červnu 2015. Je zaměřen na cílené vyhledávání partnerů z podnikatelského sektoru pro komerční uplatnění vybraných výsledků výzkumu v praxi.

Ve vývoji robota na mytí skleněného opláštění výškových budov jsme pokročili natolik, že ho můžeme nabídnout firmám k praktickému využití,“ řekl vedoucí projektu František Novotný s tím, že univerzitě se už hlásí první zájemci.

Robot se pohybuje rychlostí zhruba metr za minutu a na rozdíl od prvního vzorku, který představili naši vědci veřejnosti v květnu 2008,  se pohybuje všemi směry a je schopen nést technologie na mytí oken, kamery či další senzory k odhalení případných závad na plášti budovy. Také design je o hodně lepší. Kryt je v červenobílé barvě a připomíná logo univerzity.

Možnost praktického využití robota ocenil i rektor Zdeněk Kůs. „Robot je vyrobený tak, aby lidem pomáhal  a může pracovat i tam, kde to člověk nezvládne. Nápadů na využití je víc, může to být například čištění mrakodrapů v oblasti Středního východu,“ řekl profesor Kůs. 

Bezdrátově ovládaný robot, váží 48 kilogramů a na vertikální stěně se pohybuje pomocí čtyř nohou stejným způsobem jako v živočišné říši krokodýl. Na skle nebo jiném hladkém povrchu ho drží 28 přísavek, ve kterých se vytváří podtlak. Za hodinu je schopen vyčistit 60–80 metrů čtverečních . „To je srovnatelné s klasickým způsobem čištění. Nový systém ale za stejné peníze umožní dělat údržbu častěji , nebo při stejném rytmu přinést významné úspory provozních nákladů. Může provádět čištění pomocí minimálního množství vody nebo suchým způsobem,“ uvedl docent Novotný.

Vývoj robota je součástí projektu, na který získala univerzita evropskou dotaci 33,6 milionu korun. Robot je podle rektora Zdeňka Kůse klasickou ukázkou spolupráce liberecké univerzity s průmyslem. „Smyslem většiny projektů a výzkumných úkolů vědců by mělo být jejich úspěšné zavádění do praxe. Nám se to poměrně dobře daří. Ročně na licenčních poplatcích z průmyslu získáváme tři až čtyři miliony korun," uvedl Kůs. Dodal, že univerzita se také snaží, aby se firmy přímo podílely na jejich projektech.

J. Kočárková

Další články v rubrice


Nejbližší akce

19
04 | 2024
pátek

Katedra designu na Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW24

Katedra designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci SE opět účastní módní přehlídky na Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW24. Kolekce vybraných studentských prací prezentuje bakalářský studijní program Návrhářství (zaměření...

20
04 | 2024
sobota

Vědecký jarmark v centru iQLANDIA

Liberecké science centrum iQLANDIA zve u příležitosti oslav Dne Země na vědecký jarmark plný experimentů a tvořivých aktivit pro malé a velké objevitele. Těšit se můžete na bohatý program ve třech laboratořích i v expozicích. Společně s...

22
04 | 2024
pondělí

Den Evropy na TUL: Speak Dating and Flag Parade

Připoj se s námi ke Dni Evropy a oslav 20 let České republiky v Evropské unii! Díky akci, kterou spolupořádá ESN, Eurocentrum a Zahraniční oddělení TUL. KDY: pondělí 22. dubna 2024 11:00–13:00 Speak Dating. Poznej cizí jazyky a jiné...

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385