T-UNI: Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci

c78V6905.jpg
Svatoslav Krotký objevil krásu nanovláken

Originální výstavu textilní tvorby akademického malíře a pedagoga katedry designu Svatoslava Krotkého, ve které se představují nanovlákna jako netradiční forma uměleckého vyjádření, zahájí ve středu 11. prosince katedra designu Fakulty textilní TUL pod názvem „Nanovariace“.

Výstava, ve které se emotivně spojuje věda s uměním, bude slavnostně zahájena v 16 hodin ve vestibulu Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (budova „L“), Bendlova 7, Liberec. Vernisáž je spojena s populární přednáškou Pavla Pokorného z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů na téma „Nanovlákna převážně nevážně“.

Pouhým okem neviditelná nanovlákna se díky tvorbě Svatoslava Krotkého „zhmotňují“ ve vzdušných a působivě něžných plastikách. „Základem je najít  vhodný nosič pro konkrétní dílo, aby se nanovlákna uchytila v souladu s mým záměrem,“ říká Svatoslav Krotký. A tak na výstavě uvidíme nanovlákenné vrstvy na drátěné nebo kovové konstrukci, na kovové i skleněné mřížce či drátěné síťce. Vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas se zviditelňují do nejrůznějších abstraktních i realistických motivů i na tkanině z optického vlákna, na hedvábí atd.

Technická univerzita je doma i ve světě spojována s nanotechnologiemi. Potom, co vědecký tým profesora Oldřicha Jirsáka před deseti lety objevil technologický postup průmyslové výroby nanovláken, se výzkum do značné míry zaměřuje na jejich nové aplikace v praxi. „Ve vědecké a výzkumné práci našel novátorský instinkt zvídavého umělce nečekanou inspiraci. V oblasti umění je v tomto směru osamoceným průkopníkem,“ hodnotí Krotkého novátorskou tvorbu historik umění Oldřich Palata.

Výstava „Nanovariace“ je součástí pilotního projektu Umění a věda – integrovaný ateliér. „Cílem projektu je propojení výsledků současné vědy s výtvarným uměním. Zaměříme se také na propagaci a popularizaci vědy prostřednictvím výtvarného umění. Chceme tím mimo jiné také podpořit humanizaci technických výsledků,“ uvedla vedoucí katedry designu fakulty textilní Renata Štorová. Dodala, že v rámci projektu byla na fakultě textilní vytvořena první virtuální integrovaná tvůrčí dílna „Umění a věda“ se zaměřením na nanomateriály a nanostruktury. Na ni navážou další napříč fakultou textilní. „Umělecká díla zde budou prezentována s využitím nejnovějších technologií,“ upřesnila Štorová.

J. Kočárková

 

Další články v rubrice


Nejbližší akce

03
04 | 2024
středa

Ondřej Tichý: Immersive tools in the design process

Fakulta umění a architektury TUL zve srdečně na přednášku významného architekta Ondřeje Tichého (absolvent FUA TUL) z uznávaného londýnského studia Heatherwick. Ondřej Tichý: Immersive tools in the design process KDY: Wednesday / Středa 3. 4....

08
04 | 2024
pondělí

Konference umělá inteligence do škol

Zveme učitele, ředitele či nadšence do umělé inteligence ze základních i středních škol na konferenci Umělá inteligence do škol. Setkáte se s předními odborníky na AI ve školství Václavem Maněnou, Janem Berkim a Pavlem Kopřivou. Dozvíte se, jak...

17
04 | 2024
středa

Prodejní výstava zahraničních knih před menzou

Megabooks & Univerzitní knihovna TUL vás zvou na Prodejní výstavu zahraničních knih. KDY: 17.– 18. dubna 2024. Středa 10:00– 17:00, čtvrtek 9:00–16.00 KDE: Technická univerzita v Liberci, budova F, vestibul před menzou, Husova 1290/75

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540