Fake news jsou dravý proud, kterým se rádi necháme strhnout

IMG_6191.JPG
Marek Wollner o fake news v univerzitní aule

Marek Wollner a Aleš Měřička z České televize a sociolog Ondřej Lánský hovořili včera v aule o fake news, o manipulování s veřejným míněním i potřebě chránit pluralitní demokracii.

Jak včera v aule uvedli oba novináři z České televize, zavádějící a dezinformační zprávy jsou součástí lidstva od nepaměti, fake news jsou však v současnosti fenoménem díky internetu, kterým se rychle šíří k masám. Zatímco v dobách tištěných médií měly přístup k médiím jen úzké skupiny elit, internet otevřel přístup ke zprávám všem. Všichni je mohou nejen sledovat, ale i vytvářet.

„Další výrazný posun pak přinesly sociální sítě, kdy už pro rozšíření nějaké zprávy do světa ani nepotřebujete zakládat webové stránky, stačí vám profil na Facebooku nebo Twitteru,“ řekl včera v aule Aleš Měřička, hlavní vedoucí webu ČT 24. A dále se zabýval tím, jak rozlišit fake news. První, co má čtenáře upozornit, je titulek.

„Došlo k posunu v konzumaci zpráv na internetu. Lidé dnes čtou často jen titulky. Média, která šíří fake news, si to dobře uvědomují, a mají proto titulky často dlouhé, s vykřičníky, řvavé a žoviální. Čtenáři se už v titulku snaží podstrčit to, co si má myslet,“ řekl Měřička a promítl k tomu ve své prezentaci názorný příklad z českých médií.

K dalším znakům fake news patří manipulativní zacházení s ilustračními fotografiemi, které mají na první pohled působit jako zpravodajské, pořízené v místě dění. Jedním ze znaků fake news je i nedohledatelný autor článku, který se nepodepíše ani zkratkou.

„Média, která šíří fake news, také časo až přemrštěně v sekcích ,O násʻ zdůrazňují, že jsou nezávislá, necenzurovaná,“ dodal Měřička.

Marek Wollner, který je moderátorem a šéfredaktorem reportážní publicistiky v České televizi, tedy pořadů Reportéři ČT, 168 hodin a Černé ovce, včera v univerzitní aule k fake news řekl: „Když se něčemu zuby nehty bráníme, jsme schopni spolknout kdejakou pitomost, která se toho tématu týká.“

Emotivní síla dezinformace je podle něj tisíckrát silnější než emotivní síla pravdy.

„Je to dravý proud a my, lidé, jsme nastavení k tomu se jím nechat strhnout. To v nás je přirozeně. A vůbec nejlepším kapitálem, ze kterého tvůrci fake news často těží, je strach,“ dodal Wollner.

Ondřej Lánský, soicolog z naší katedry filozofie, se včera zabýval kauzou Cambridge Analytica. Podle expertů stojí tato společnost za zneužitím osobních dat desítek milionů uživatelů Facebooku a dat, která uchovávala stopy jejich chování na této sociální síti.

„Na základě těchto Big Data vytvořila Cambridge Analytica personalizované obsahy a fake news, které dokázala dopravit na obrazovky počítačů a smartphonů konkrétním lidem. Každý tak dostal přesně ten obsah, který chtěl konzumovat.“ To mělo hrát významnou, i když těžko kvantifikovatelnou, roli při ovlivňování Američanů během voleb amerického prezidenta v roce 2016 a před britským hlasováním o brexitu.

Podle Ondřeje Lánského má pluralitní demokracie několik možností, jak bránit šíření fake news.

Je to především systematická podpora vyloučených subjektů a lokalit, důležitý je rozvoj regionů a podpora vzdělávání. „Deprivovaný člověk na okraji společnosti bez výhledu na lepší budoucnost je mnohem náchylnější ke konzumaci a šíření fake news. A sociální sítě jsou pro něj tribunou, která dopřává sluch jeho názorům a jeho hněvu,“ uvedl Lánský.

Zásadní roli v obraně proti fake news vidí také v podpoře nezávislé činnosti veřejnoprávních médií, v tuzemském kontextu Českého rozhlasu a České televize.

Panelisté uvedli příklad Maďarska, kde se nedávno většina médií, včetně veřejnoprávní televize sdružila do velké mediální nadace, která je přímo napojená na premiéra Viktora Orbána, a stala se tak tribunou jednoho hlasu.

„Je tím výrazně omezena svoboda slova a i s kolegy v televizi se často přeme, jestli je tohle ještě demokracie. Podle mého názoru je to už za čárou. A neděje se to nikde v dalekých zemích třetího světa, máme to tady hned vedle nás,“ uzavřel téma Marek Wollner.

Diskuzi Fake News: Pravda, lži a polopravdy ve veřejném sektoru pořádala v Liberci spolu s Českou televizí Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce