neděle 17. listopad 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Hanuš Jiří Ungar, Albert Schreiber, Ervín Rosenberg… v Liberci se četla jména obětí holokaustu

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu (2).JPG

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu má svou tradici po celém světě. Několik jmen z milionů obětí přečetli a připomněli včera v Liberci rektor, primátor, hejtman i naši studenti a absolventi. V Památníku obětem šoa pak zazněl program Vlaky naděje.

Jom ha-šoa ve ha-gvura, nebo zkráceně Jom ha-šoa, je hebrejským označením pro Den holocaustu a hrdinství, kterým se po celém světě připomíná začátek povstání ve varšavském ghettu roku 1943.

V Izraeli je tento den státním svátkem, na jiných místech světa se připomíná veřejným čtením jmen obětí holokaustu, u nás tuto tradici iniciovala židovská obec po roce 1989 a pietní akce se konala řadu let pouze v Praze, do dalších měst včetně Liberce se rozšířila po roce 2006.

Tak mohla včera odpoledne před libereckou synagogou a stejně tak v dalších 20 českých městech zaznít některá z jmen obětí holokaustu.

„Hanuš Jiří Ungar, narozen 1933, Terezín, Varšava, zahynul. Arnošt Königsgarten, narozen 1880, zavražděn 1942, Terezín. Albert Schreiber, narozen 1886, zavražděn Terezín. Ervín Rosenberg, narozen 1899, zavražděn v Terezíně.“

Jména obětí přečetli také primátor Liberce Jaroslav Zámečník, hejtman kraje Martin Půta a rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Po něm se do řetězu předčítajících připojili také naši studenti a absolventi, především ti z katedry historie. Jedním z prvních absolventů tehdejší Vysoké školy strojní v Liberci byl také Pavel Jelínek, dlouholetý předseda Židovské obce Liberec, který včera odpoledne také přišel přečíst několik jmen obětí šoa.

Pieta se v odpoledních hodinách přesunula do libereckého Památníku obětem šoa, kde sbor naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Bohemian Choir spolu se sborem Univerzity třetího věku Aurea Rosa předvedly pásmo písní a mluveného slova Vlaky naděje, kterým oživují příběhy válečných Wintonových dětí. O Vlacích naděje píšeme zde.

V polovině pořadu zařadili také židovský chvalozpěv truchlících kadiš, který spolu se sbory recitovali také posluchači.

Záštitu nad veřejným čtením jmen obětí holokaustu přijali velvyslanec státu Izrael v ČR Daniel Meron a ministr zahraničí Tomáš Petříček, organizátorem je Institut Terezínské iniciativy.

-pir-