Jak na predátory?

V univerzitní knihovně poradí, jak poznat predátorský „odborný“ časopis, a nabízejí konzultace k této problematice i pomoc.

„Predátorské ,odbornéʻ časopisy vznikají primárně proto, aby vybíraly autorské publikační poplatky, ale neprovádějí recenzní řízení. Rozhodně nepodporují ani nerozvíjí vědeckou komunikaci. Jedná se o podvod, který jde proti otevřenému přístupu k výsledkům vědy,“ říká ředitelka Univerzitní knihovny TUL Jitka Vencláková.

Dodává, že predátorské časopisy poznáte třeba podle toho, že vás atakují nevyžádanými maily s pobídkami k publikování nebo že aplikují velmi nízké standardy pro uveřejňování odborných článků.

Časté je také parazitování na známých jménech časopisů, například místo „The Journal of…“ se parazit jmenuje „Journal of…“.

Podle Marty Zizienové z univerzitní knihovny máte možnost většinou predátory odhalit prověřováním informací, které o sobě časopis uvádí na svých webových stránkách: „Ověřit můžete impakt faktor, složení redakční rady nebo kontaktní osobu,“ říká Marta Zizienová.

Některé predátory tak odhalíte hned, jiné časopisy jsou ovšem rafinovanější a je potřeba většího úsilí k jejich odhalení.

„Proto v univerzitní knihovně nabízíme konzultace na téma predátorských časopisů. Akademici i studenti k nám mohou přijít s podezřením na predátorský časopis, poradíme také v jakých časopisech je dobré publikovat,“ říká Jitka Vencláková.

Dotazy směřujte na marta.zizienova@tul.cz nebo predator@tul.cz, případně vyplňte online dotazník zde.

-pir-

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 287

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383