Staff Week v Liberci a Žitavě. Nová krev do žil z programu Erasmus+

Staff Week začíná seznamovacím kolečkem (5).JPG
Setkání a komunikace napříč hranicemi

Lidé ze zahraničních oddělení a koordinátoři Erasmu+ z 11 zemí strávili minulý týden na historicky vůbec prvním česko-německém Staff Weeku na naší škole a na Hochschule v Zittau/Görlitz. A podařilo se.

Lidé, kteří jsou na svých školách v úzkém kontaktu se zahraničními studenty, tak mají možnost poznat destinace, do kterých vysílají své studenty, a potkat se s kolegy, se kterými si většinou jenom vyměňují emaily. To je smysl akcí Erasmus+ International Staff Week. Akce pro akademiky a zaměstnance univerzit, jako jsou seznamovací Staff Weeky nebo například „stínování“ na pracovištích a další aktivity, fungují od roku 2007, účastnily se jich už tisíce osob.

„Jsem už asi na čtvrtém Staff Weeku, je celkem jedno, ve které zemi a kterém městě Staff Week je, důležité jsou kontakty a předávání zkušeností,“ říká Juanita Heigham z Nagoya University of Foreign Studies, která strávila minulý týden v Liberci. Tato japonská univerzita je počtem studentů srovnatelná s tou naší, zaměřená je však úzce na jazykovou výuku.

Mnohem větší univerzita s širokým záběrem studijních programů je turecká Çukurova Üniversitesi, na které studuje asi 60.000 studentů, i počet mobilit a zahraničních studentů je tak vyšší.

„Na naší univerzitě máme více jak 2500 tisíce postgraduálních studentů, další stovky studentů k nám jezdí na semestrální výměnné pobyty v rámci programu Erasmus+,“ říká profesor mezinárodních vztahů Çukurova University Harun Arikan, který je na této univerzitě také hlavou zahraničního oddělení.

„Liberec byl pro nás logickou volbou, protože s vaší univerzitou už spolupracujeme. Nikdy jsme tu však nebyli, takže vítáme tuto možnost vaši školu a také sousední Hochschule Zittau/Görlitz navštívit. Zajímají nás kolegové z vašeho zahraničního oddělení a přišli jsme se i podívat na podmínky pro naše studenty,“ doplňuje profesor Ulus Cevik, který je fakultním koordinátorem programu Erasmus+ na Çukurova University.

Na otázku, kolikátý Staff Week to pro ně je, už neodpověděli ani přesným číslem, uvedli, že asi dvacátý. Mohou tedy porovnávat.

„Je to tu dobře zorganizované, město a jeho okolí působí velmi příjemně, máme studentům co doporučit. A vítáme také nápad propojit Staff Week v Liberci a Žitavě,“ hodnotí profesor Arikan.

Naráží na unikátnost letošního projektu. International Staff Week pořádala naše univerzita už počtvrté, poprvé však ve spolupráci se sousední Hochschule Zittua/Görlitz. A jedná se o historicky vůbec první česko-německý Staff Week.

Během týden si účastníci prohlédli Technickou univerzitu v Liberci a Liberec, poté navštívili také vysokou školu v Žitavě, včetně její části v Görlitz, odkud přešli na závěrečné rozloučení přes řeku do polského Zhořelce. Program byl tedy nabitý, jeho příprava trvala týmům z obou hostitelských škol rok a půl a bez skvělé spolupráce s německou stranou v Žitavě by to nešlo, jak podotýká vedoucí Zahraničního oddělení TUL Michaela Andělová.

„Uspořádat mezinárodní setkání zahraničních partnerů je jednou z povinností příjemců grantu Erasmus+. Ovšem pokud se stanete přímým účastníkem setkání lidí, kteří mají stejnou touhu rozšiřovat obzory studentům a zaměstnancům stejně jako vy, zjistíte, že povinnost se mění ve skvěle strávený čas, obrovské oboustranné obohacení a naplnění novou energií a chutí bojovat se všemi překážkami. Zkrátka a dobře, Staff Week je skvělý nástroj pro zlepšování internacionalizace! Těšíme se zase za dva roky,“ shrnuje Michaela Andělová.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 319

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385