Voda bez nečistot, zápachu a hlavně bez plastu. Na univerzitě máme automat na vodu Filtermac

IMG_0476 - kopie.JPG
Jedna lahev na opakované použití, motto Filtermacu zní Start Refilling

V přízemí budovy G, hned za otočnými dveřmi přibyl v úvodu semestru nový automat. Do vlastní lahve nebo hrnku si tu můžete zdarma natočit filtrovanou vodu.

Jedna z hlavních myšlenek Filtermacu je právě snižování množství plastu. „Filtermac je napojen na vodoměr, a tak dokážeme škole pravidelně dodávat údaje o množství vytočené vody, které hned převádíme na počet ušetřených PET lahví. A nejde jen o počet vyrobených PET, ale také o jejich logistiku, i tím náš automat a vaše škola šetří životní prostředí,“ říká Jana Trachtová, obchodní ředitelka Filtermacu.

Automat na vodu je napojen na klasický vodovodní řád, voda z něj by ale měla být ještě lahodnější, než si natočíte třeba o patro výš v kuchyňce.

„V automatu je vícestupňová filtrace včetně kompozitního filtru s aktivním uhlím, který z vody odstraní i případný zápach a chlór, voda je ošetřena také UV zářením, čímž ji zbavujeme bakterií,“ říká Jarmil Proněk, technický ředitel Filtermacu.

Dodává, že vybrat si můžete perlivou i neperlivou variantu stáčené vody. Voda je vždy chlazená.

Filtermac najdete asi na dvaceti českých univerzitách, od září také na naší škole. Firma Filtermac ho na TULce instalovala ve spolupráci s partnerskou firmou Continental Česká republika, která se bude starat o provoz a servis výdejníku.

„Instalovat naše automaty na univerzitách má smysl, studenti jsou vzdělaný potenciál této země a předpokládáme, že když se na škole setkají s takovýmto automatem na vodu, rozšíří tu zprávu o něm dál a co víc, budou si ho jednou přát také jako zaměstnanci nebo šéfové do svých firem, čímž se dobrá myšlenka bude šířit dál,“ dodává Jarmil Proněk z Filtermacu.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383