Zdeněk Plíva nabízí stabilitu, Jan Šembera si přeje fakultu, která má větší ambice

Prezentace kandidátů na děkana FM (1).jpg
Zdeněk Plíva (vpředu), nebo Jan Šembera? Senátoři rozhodnou za pár dní.

Tento pátek 6. prosince budou senátoři Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL volit svého děkana. Mají dvě možnosti – stávajícího děkana Zdeňka Plívu, nebo Jana Šemberu. Oba kandidáti představili, co mohou fakultě nabídnout, ve čtvrtek 28. listopadu na setkání akademické obce.

Profesor Plíva obhajuje svůj post děkana, patřilo mu slovo jako prvnímu. „Jsme čitelná, stabilní, respektovaná fakulta. Vystupujeme jako spolehlivý partner nejen směrem k ostatním fakultám, ale i navenek,“ vyzdvihl v úvodu Zdeněk Plíva.

Za klady svého dosavadního působení v čele fakulty považuje zavedení partnerského programu, díky kterému se daří firmám vštěpovat myšlenku, že s podporou nemají začínat až u vysokoškolských studentů, ale pracovat by měly už s uchazeči o studium na vysoké škole. Úspěšně, podle Zdeňka Plívy, funguje také systém partnerských středních škol a kulaté stoly se zástupci průmyslu i škol.

Zahájení akreditací, obměnu tajemnice a opakovanou personální výměnu na studijním oddělení považuje děkan Plíva vedle nově založeného fakultního oddělení grantové podpory za největší úspěchy svého působení v čele fakulty.

„Před čtyřmi lety jsme byli více na kordy s ostatními fakultami, teď se snad podařilo nastavit vztahy tak, jak by fungovat měly. A to i s CxI, které je kvalitním výzkumným centrem, na němž určitě můžeme stavět do budoucna,“ uvedl dále Zdeněk Plíva. Na závěr jmenoval důvody, proč by měl být zvolen podruhé.

„Mohu nabídnout dobré vztahy. Umím vycházet s lidmi na fakultě, s děkany i s rektory, které jsme za mého působení měli. Cítím podporu a nemám ve zvyku odcházet od rozdělané práce. S vedením fakulty máme také ještě nové nenačaté nápady,“ zakončil své úvodní slovo profesor Plíva.

Jan Šembera je v letošní volbě „vyzyvatelem“, hned na úvod čtvrtečního setkání však řekl: „Nevystoupím zde se sžíravou kritikou současného vedení, ve všech ohledech jsme lepší než průměr a pokud bude fakulta takto pokračovat, nečeká nás žádný úpadek ani krize. Ale přesto bych chtěl od fakulty něco víc. Měli bychom mít ambice, které sahají daleko za hranice Liberce.“

K této myšlence se během svého úvodního slova opakovaně vracel a dále ji rozvíjel.

„Vedení fakulty reaguje na podněty z vnějšku, tomu nelze nic vytknout, ale nerozvíjí nic sama od sebe. Měli bychom po sobě chtít víc. Měli bychom vědět, kam směřujeme, a také dát vědět světu, že víme, kam směřujeme. To se teď neděje, nebo ne v takové míře, kterou bych si přál,“ řekl docent Šembera, který je v současnosti také předsedou Akademického senátu TUL.

Mezi konkrétní nešvary, které na fakultě vnímá, patří podle Jana Šembery to, že lidé na fakultě sice učí, ale komerční výstupy často dělají jinde. Zlepšit by se měl i nábor nových sil: „Sebeprodukce z vlastních zdrojů je důležitá, ale musíme sem přilákat také lidi z venku. Není to nemožné, na CxI se jim to daří. Nové lidi přilákáme kvalitní prací, skvělými výsledky, tím, že ostatní budou mít chuť se od nás něco naučit. To je hrozně těžké a nebude to hotové za tři měsíce.“

Jeden z dotazů publika po prezentaci obou kandidátů směřoval k možnosti přechodu z ústavů na katedry. Profesor Plíva je pro zachování stávajícího stavu: „Snažil jsem se kdysi dát alespoň dvěma velkým ústavům nějakou strukturu, ale pro jejich vedoucí to nebylo žádoucí. Ztratila by se flexibilita postavená na spolupráci jednotlivých týmů uvnitř ústavu.“

Jan Šembera by přechod na katedry zvažoval, hlavním důvodem je příliš široký záběr především dvou velkých fakultních ústavů.

Vždyť třeba MTI v sobě slučuje asi sedm odborností a vy nenajdete člověka, který by je obsáhl, a tudíž by mohl vést všechny týmy. Určitě bych zvážil, jak restrukturalizovat fakultu zpět na katedry s jasně definovanou odborností. Kolik těch kateder mít a kdo by byl vedoucí, to by bylo předmětem dlouhé diskuze,“ uvedl Jan Šembera.

Fakultní senátoři budou svého kandidáta na děkana volit v pátek 6. prosince v 10.00 hodin. Před čtyřmi lety, kdy se u voleb „setkali“ stejní kandidáti, zvítězil Zdeněk Plíva poměrem hlasů 6:3. Vybraný kandidát, pokud ho rektor Brzezina jmenuje, povede fakultu po dobu následujících čtyř let počínaje 1. lednem 2020.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 317

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385