Kampaň na rozšíření registru dárců vrcholí

1404 Kostní dřeň_přednáška 040.jpg
Připojit se, nebo to nechat být?

Dobrovolníci z řad studentů, zaměstnanců univerzity i široké veřejnosti se mohou 29. dubna zapsat na našem ústavu zdravotnických studií do registru dárců krvetvorných buněk. Dnes si proto zájemci vyslechli informace o registru a možnostech dárcovství na přednášce Gabriely Hoškové z pražského IKEMu, který jeden z českých registrů dárců spravuje.

Přednášky byly dvě: od 8.50 v posluchárně E9 a od 12.30 v sále univerzitní knihovny. Přijít na ně mohli všichni zájemci, protože rektor Zdeněk Kůs na tyto dva bloky zrušil veškerou výuku.

Na ranní přednášku přišli v drtivé většině studenti, zeptali jsme se jich proč?

„Byl jsem na této přednášce už loni, pak jsem se zapsal do registru dárců. Přišel jsem, abych se zeptal, jestli má registrace stále platí. Nemám o tom totiž žádné potvrzení,“ říká Martin, student čtvrtého ročníku na fakultě strojní. „Pokud mě v registru stále mají, může výzva k dárcovství přijít už zítra, jsem na to připraven. Zapsal jsem se proto, že chci pomoct,“ doplňuje.

„Uvažuju o tom, že bych se nechala do registru zapsat. Nejsem si ale jistá, jestli to můj zdravotní stav dovolí. Přišla jsem se proto zeptat, co musím jako uchazeč o zapsání do registru splňovat,“ říká Klára, studentka prvního ročníku fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.

„Popravdě toho moc o dárcovství kostní dřeně nevím. Zajímá to hlavně mou přítelkyni, která se ale přednášky nemohla zúčastnit. Informace, které se tu dozvím, jí předám,“ říká Jiří z prvního ročníku fakulty strojní. „Sám o vstupu do registru neuvažuju, ale možná mě přednáška přesvědčí,“ dodává.

Gabriela Hošková na úvod své přednášky připomněla, že loni se na Technické univerzitě v Liberci přihlásilo do registru dárců krvetvorných buněk 74 studentů, pro dva z nich už lékaři našli příjemce. Podle Hoškové je to obrovský úspěch.

Letošní výzvu pod názvem Připoj se a daruješ život zorganizovala studentská unie naší univerzity jako pokračování loňské výzvy. Tu podnítila nemoc spojená s vážnou poruchou krvetvorby jejich kolegyně Vendy, vhodný dárce se pro ni nenašel. Studenti se chopili jejího odkazu a uspořádali kampaň i letos, protože Vendiným přáním bylo, aby se problematika dárcovství kostní dřeně dostala více do povědomí lidí. Snahy studentů našly kladnou odezvu také u vedení univerzity, jejich kampaň i letos podporuje rektor TUL Zdeněk Kůs.

Výzvy se po vzoru libereckých studentů chopily také studentské iniciativy na univerzitách v Ostravě, Praze a Brně, kde kampaně na rozšíření registru dárců letos také vyhlašují.

Zápis do registru dárců kostní dřeně na Technické univerzitě v Liberci se koná v úterý 29. dubna v prostorách našeho ústavu zdravotnických studií (budova F) od 8.00 do 13.00 hodin.

Radek Pirkl