sobota 25. květen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Pořádali jsme největší plénum na téma studia bez bariér

Pořádali jsme největší plénum na téma studia bez bariér

Vysokoškolské studium bez bariér (32).jpg
Tato konference nezůstává u teorií o bezbariérovém studiu.

Na konferenci Vysokoškolské studium bez bariér, pořádanou Akademickou poradnou a centrem podpory naší univerzity, přijelo téměř 120 účastníků z celé republiky i ze zahraničí.

Již devátý ročník konference Vysokoškolské studium bez bariér, nad kterou převzal záštitu rektor TUL Zdeněk Kůs, se konal  ve dnech 25. a 26. září na půdě naší univerzity a setkali se na ní odborníci z pracovišť na českých, slovenských a polských univerzitách, která se zabývají zpřístupněním studia studentům se specifickými potřebami a poradenstvím.

Jiné tak velké plénum odborníků s podobně zaměřeným tématem a s nepřetržitou každoroční návazností v České republice neexistuje. Výjimečné je i tím, že se specializuje pouze na problematiku studia.

„Předností liberecké konference je také, to že se zde setkávají odborníci z univerzitních poraden s lidmi, kteří pracují v dalších organizacích zaměřených na lidi s handicapem. Teoretická diskuze proto často zabíhá do témat praktických zkušeností a reálných situací,“ říká Iveta Pospíšilová z Akademické poradny a centra podpory TUL.

Příspěvek na konferenci měli proto také zástupci organizace Spektra, kteří také předvedli kompenzační pomůcky, Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel či České komory tlumočníků znakového jazyka. Není výjimkou, že konference se, tak jako letos, účastní a do diskuze se zapojí také nevidomí, neslyšící či lidé na vozíku.

„Jsem původem strojař a zdálo by se, že s tématem nemám nic moc společného, ale ve své pedagogické praxi jsem už také učil studenty s postižením. Je to téma, které se týká každého pedagoga a zaměstnance na našich univerzitách,“ zahájil konferenci prorektor Pavel Němeček.

„Zažil jsem éru, kdy lidé s postižením byli ze společnosti vyobcováni do ústavů, a jsem rád, že jsem se dožil toho, že jsou dnes začleňováni do společnosti a mohou díky úsilí mnohých zde přítomných také studovat na vysoké škole,“ pokračoval Pavel Němeček.

Pořádající Akademická poradna a centrum podpory při Technické univerzitě v Liberci funguje od počátku 90. let a byla jednou z prvních univerzitních pracovišť tohoto druhu u nás.

V několika posledních letech Poradna vynaložila přes 33 milionů korun z rozvojových projektů ministerstva školství především na investice a bezbariérové úpravy. Za období 2012 až 2014 vyúčtuje dalších téměř 26 milionů z evropských dotací, které pokryjí náklady především na inovaci kurzů a studijních materiálů, na úpravu a zpracování streamovaných

přednášek, rozšíření poradenských služeb nebo například na školení pro zaměstnance univerzity.

Poradna zajišťuje také speciálně-pedagogickou diagnostiku, zaměstnává studijní asistenty, zařizuje učebny pro studenty se speciálními potřebami, nakupuje pro ně kompenzační pomůcky a zařizuje bezbariérové ubytování. Dokáže pomoci také studentům se socio-ekonomickým znevýhodněním – třeba tím, že jim na dobu studia poskytne notebooky.

Služby Poradny v tomto akademickém roce využívá 30 studentů se speciálními vzdělávacími potřebami ze všech fakult.

Radek Pirkl

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání