Pořádali jsme největší plénum na téma studia bez bariér

Vysokoškolské studium bez bariér (32).jpg
Tato konference nezůstává u teorií o bezbariérovém studiu.

Na konferenci Vysokoškolské studium bez bariér, pořádanou Akademickou poradnou a centrem podpory naší univerzity, přijelo téměř 120 účastníků z celé republiky i ze zahraničí.

Již devátý ročník konference Vysokoškolské studium bez bariér, nad kterou převzal záštitu rektor TUL Zdeněk Kůs, se konal  ve dnech 25. a 26. září na půdě naší univerzity a setkali se na ní odborníci z pracovišť na českých, slovenských a polských univerzitách, která se zabývají zpřístupněním studia studentům se specifickými potřebami a poradenstvím.

Jiné tak velké plénum odborníků s podobně zaměřeným tématem a s nepřetržitou každoroční návazností v České republice neexistuje. Výjimečné je i tím, že se specializuje pouze na problematiku studia.

„Předností liberecké konference je také, to že se zde setkávají odborníci z univerzitních poraden s lidmi, kteří pracují v dalších organizacích zaměřených na lidi s handicapem. Teoretická diskuze proto často zabíhá do témat praktických zkušeností a reálných situací,“ říká Iveta Pospíšilová z Akademické poradny a centra podpory TUL.

Příspěvek na konferenci měli proto také zástupci organizace Spektra, kteří také předvedli kompenzační pomůcky, Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel či České komory tlumočníků znakového jazyka. Není výjimkou, že konference se, tak jako letos, účastní a do diskuze se zapojí také nevidomí, neslyšící či lidé na vozíku.

„Jsem původem strojař a zdálo by se, že s tématem nemám nic moc společného, ale ve své pedagogické praxi jsem už také učil studenty s postižením. Je to téma, které se týká každého pedagoga a zaměstnance na našich univerzitách,“ zahájil konferenci prorektor Pavel Němeček.

„Zažil jsem éru, kdy lidé s postižením byli ze společnosti vyobcováni do ústavů, a jsem rád, že jsem se dožil toho, že jsou dnes začleňováni do společnosti a mohou díky úsilí mnohých zde přítomných také studovat na vysoké škole,“ pokračoval Pavel Němeček.

Pořádající Akademická poradna a centrum podpory při Technické univerzitě v Liberci funguje od počátku 90. let a byla jednou z prvních univerzitních pracovišť tohoto druhu u nás.

V několika posledních letech Poradna vynaložila přes 33 milionů korun z rozvojových projektů ministerstva školství především na investice a bezbariérové úpravy. Za období 2012 až 2014 vyúčtuje dalších téměř 26 milionů z evropských dotací, které pokryjí náklady především na inovaci kurzů a studijních materiálů, na úpravu a zpracování streamovaných

přednášek, rozšíření poradenských služeb nebo například na školení pro zaměstnance univerzity.

Poradna zajišťuje také speciálně-pedagogickou diagnostiku, zaměstnává studijní asistenty, zařizuje učebny pro studenty se speciálními potřebami, nakupuje pro ně kompenzační pomůcky a zařizuje bezbariérové ubytování. Dokáže pomoci také studentům se socio-ekonomickým znevýhodněním – třeba tím, že jim na dobu studia poskytne notebooky.

Služby Poradny v tomto akademickém roce využívá 30 studentů se speciálními vzdělávacími potřebami ze všech fakult.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383