Na univerzitu přijela Škoda

10.5. ŠKODA CAMPUS DAY-5_foto_ŠKODA Auto (1).jpg
Škodovka představila své nejnovější modely. Foto: Auto Škoda

Tušili jste, jak dlouhá doba uplyne od představy nového vozu po dobu, než sjede z výrobní linky? Proces vzniku nového modelu automobilu představili v úterý 10. května studentům zástupci nejvýznamnější české automobilky na Škoda Campus Day 2016. A s tím také možnost, jak se do tohoto procesu zapojit.

Škoda Campus Day byl především cyklem přednášek a workshopů o tom, jak vzniká nový vůz, a o tom, na čem týmy Škoda Auto pracují.

V úvodní přednášce s názvem Od myšlenky k novému vozu představil vedoucí vývoje vozidel Jan Novák proces vzniku automobilu škoda. Předeslal, že Škoda Auto v loňském roce zaznamenala už miliontý prodaný vůz.

„Vývoj nového vozu od první myšlenky po dobu, než začne sjíždět z výrobní linky, trvá 48 měsíců. Ty čtyři roky jsou velmi dlouhou dobou a vývoj trhu jasně napovídá, že je potřeba ji zkrátit. I v tom nám ve Škoda Auto můžete se svými znalostmi a zkušenostmi z různých oborů pomoci,“ obrátil se na studenty v univerzitní aule Jan Novák.

Pokud máte zájem v mladoboleslavské automobilce pracovat, měli jste během Škoda Campus Day ideální možnost zeptat se přímo personalistů na vše, co by vás zajímalo. Zeptali jsme se také.

Petra Meliška a Olga Grůšová z HR marketingu jmenují hlavní obory, o které mají ve Škoda Auto zájem: „Nejvíce pozic nabízíme pro specialisty IT a strojaře do výroby, konstruktéry do vývoje a další strojařská zaměření. Jsou to pozice především pro absolventy fakult strojní a mechatroniky. Uplatnění ale u nás najdou například i ekonomové se zaměřením na IT.“

Škoda Auto patří do nadnárodního koncernu, na pracovištích se proto utvářejí mezinárodní týmy. „Podmínkou pro nástup do Škodovky je proto znalost alespoň jednoho cizího jazyka. Může to být němčina nebo angličtina,“ doplňuje Petra Meliška z HR marketingu.

Zkušenosti nejsou v náboru ve Škoda Auto až tak rozhodující, firma má mnoho nástrojů k tomu, jak zaměstnance pro jeho pozici zaškolit a jak se nadále starat o jeho profesní rozvoj, proto jsou ve Škodovce vítáni i čerství absolventi. Se snahou o rozvoj zaměstnanců souvisí i to, že ve firmě si během pár let vyzkoušíte různé pracovní pozice. Je to firemní strategie, která zaručuje v práci stále nové impulzy, jež nedovolí zaměstnanci ustrnout v zaběhnutých kolejích. Je to také cesta, jak v zaměstnanci objevit a nechat rozvíjet schopnosti, které by při rutinní dlouhodobě stejně zaměřené práci zůstaly bez odezvy. To konvenuje se současnou náborovou kampaní Škody s mottem: Za kterou inovací budete vidět vy?

„Hledáme lidi s širokým záběrem, kteří se nebojí v práci překračovat mantinely konvenčního názoru a pohledu na věc,“ říká Olga Grůšová z HR a dodává: „Pokud zrovna nenabízíme pozici, kterou by uchazeč považoval za ideální, ať se k nám stejně přihlásí. Za dva tři roky se může podle svého zaměření a svých preferencí dostat na jiné místo. Navíc se snažíme zaměstnance posouvat dál také zahraničními stážemi.“

Nástupní plat ve Škoda Auto se pohybuje okolo 30 tisíc korun hrubého bez firemních benefitů, s benefity je to 34 tisíc korun hrubého a postupem času tento plat zaměstnanci narůstá.

Pro studenty nabízí Škoda Auto praxe a stáže. Každý rok je ve firmě asi 850 stážistů – pracovní doba se přizpůsobuje jejich možnostem, tak aby se nekřížila se studijními povinnostmi. Stážisté v magisterském studiu mohou od firmy pobírat také stipendium. Doktorandům nabízí ve Škodovce speciální Ph.D. program, který jim umožňuje pracovat v automobilce na dizertační práci.

Absolventům nabízí atutomobilka jednoleté trainee programy, s nimiž má firma už více jak dvacetiletou zkušenost. Informace o nabízených pracovních pozicích, stážích a trainee programech najdete přehledně zde.

Závěr Škoda Campus Dne patřil jednání zástupců Technické univerzity v Liberci a Škoda Auto, a. s. Cílem kulatého stolu bylo porozhlédnout se po dalších možnostech dlouholeté spolupráce. Jednou z výrazných novinek by mělo být ustavení delegáta mladoboleslavské automobilky, který by sídlil přímo v univerzitním kampusu a byl by tak pro studenty a další zájemce o práci, praxi, trainee programy a další spolupráci a také dotazy bezprostředně k dispozici.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 541