Lužickosrbské děti nahlédly do našich laboratoří

Čtyři třídy dětí z lužickosrbské školy v Chrósćicy si přijely prohlédnout naši univerzitu. Z robotů a počítačů byly nadšené, nejraději by hned nastoupily na naši Dětskou univerzitu.

To by nebyl vůbec problém, protože na Dětskou univerzitu k nám běžně dojíždějí děti i stovky kilometrů, z hornolužické obce Chrósćicy, která leží jenom kousek za Budyšínem, to mají do Liberce 100 kilometrů. Navíc se už druhým rokem učí česky.

„Na základní škole v Chrósćicy máme pouze čtyři třídy. Počet lužickosrbských škol a tříd stále ubývá, jakmile není dost žáků podle kvót, německé úřady třídu zruší,“ říká Pavel Šlechta, který děti v těchto čtyřech třídách učí česky.

„Čeština je pro děti velkou motivací, vědí, že je tu velký příbuzný jazyk, kterým se dorozumí, a skrze něj posilují vztah i ke svému jazyku a své slovanské kultuře,“ dodává Pavel Šlechta.

Děti během včerejšího dopoledne nahlédly do laboratoří Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Pracovaly s robotickými rameny, modelem automyčky a jeřábu, s tomografií, svezly se také na vozíku, který se ovládá pohybem ruky, a seznámily se s univerzitním elektromobilem eŠusem.

„Tento jeřáb sestrojily děti staré asi jako vy na naší Dětské univerzitě. Pracovalo na něm několik dětí asi jeden rok. Jeřáb opatřily motory a čidly a naprogramovaly ho, aby fungoval jako každý jiný jeřáb,“ říká dětem v laboratoři Jan Koprnický z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a předává jim ovládání jeřábu.

Návštěva dětí ze základní školy byla důkazem toho, že pokud se dětem technika podá názornou a poutavou formou, nemohou se jí nabažit. U všeho, co se dalo ovládat, s čím se dalo manipulovat, vznikaly mezi dětmi drobné přenice. Času na exkurzi bylo dost a na všechny se nakonec dostalo. 

Niklas, Sofia, Mila, Jakub i Kilian ze třetí třídy se shodli, že se jim na univerzitě líbí. „Nejvíce mě zaujal vozík ovládaný pohyby ruky a model automyčky,“ shrnuje Kilian směsí češtiny a lužické srbštiny.

„Technika mě zajímá, s roboty nebo počítači bych chtěla jednou pracovat, o dětské univerzitě nám tady řekli, šla bych na ní,“ doplňuje jeho spolužačka, devítiletá Mila.

„Chtěli jsme dětem ukázat možnost budoucího studia na prestižní technické univerzitě, která je podobně vzdálená od jejich bydliště jako nejbližší německá univerzita v Drážďanech. Navíc jsme jim představili možnost účastnit se Dětské univerzity či Letní dětské univerzity, která je určená právě pro děti jejich věku. Děti dostaly brožurku s informacemi o studiu na TUL, o Liberci i o Dětské univerzitě v lužické srbštině,“ říká David Krčmařík z CxI, spoluorganizátor exkurze.

V libereckém programu měly děti ještě návštěvu Základní umělecké školy Jabloňová a IQ parku.

„Doufáme, že se podaří navázat hlubší spolupráci mezi Čechy a Srby. Je až s podivem, že ač liberecko sousedí s Lužicí, velmi málo o Lužických Srbech víme. Neměli bychom zapomínat, že v trojmezí žijí čtyři etnika a že oficiální jazyky jsou tu čeština, lužická srbština, němčina a polština,“ shrnuje Krčmařík.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 393