O zemětřesení a strojích

Konference TMM 2016 (1).jpg
Marco Ceccarelli, Jaroslav Beran a prorektor Pavel Němeček na konferenci TMM 2016

ROZHOVOR. S prezidentem nejvýznamnější světové organizace zaměřené na mechanismy a stroje (IFToMM) a odborníkem na zemětřesení Marcem Ceccarellim jsme hovořili o nedávném ničivém zemětřesení v Itálii i o tom, jakou roli hrají stroje v našich životech. 

Nedávné silné zemětřesení v Itálii opět rozvířilo debatu o bezpečnosti italských budov. Jaká je situace v Itálii a změní se regule pro nově zakládané budovy?
V Itálii se tomu tématu dlouhodobě věnuje velká pozornost. Italská města jsou často velmi stará, pocházejí nezřídka ze středověku. Jejich budovy patří k historickým památkám, u kterých bezpečnost těžko zajistíte, je s tím spousta komplikací. Zemětřesení, které přišlo před pár dny, bylo velmi silné – 6,2 Richterovy stupnice. Proti tomu lze těžko zaopatřit i nové budovy. Situace je velmi čerstvá a nelze říci, zda se v italském stavebnictví na základě posledních událostí něco změní.

Kde jste byl v době zemětřesení, nezasáhlo vás?
Byl jsem doma, to je vzdušnou čarou asi 150 nebo 200 kilometrů od epicentra. Zemětřesení přišlo v noci, ležel jsem v posteli, která se pode mnou začala klepat, vzbudilo mě to. Hned mi došlo, o co jde. V mém městě byly cítit jen ty záchvěvy, k žádným škodám nedošlo.

Jste podruhé prezidentem nejvýznamnější světové organizace v oblasti teorie strojů a mechaniky, můžete nám říci, jaké má Česká republika z pohledu těchto oborů ve světě jméno?
Pověst České republiky je velmi dobrá. Jen namátkou, když se rozhlédnu, profesor Václavík, který konferenci spolu se mnou zahajuje, vede společnost VÚTS, která je po celém světě známá pro své stroje a zařízení provedené ve velmi vysoké kvalitě. Strojírenství má ve vaší zemi dlouhou tradici, je na čem stavět. Dokladem je i tato česká konference TMM, která vznikla už v roce 1973 a je ve světě nejstarší.

Nedůvěřujeme strojům až příliš, nesvěřujeme jim příliš ze svých životů?
To určitě ne. Stroje nás nemají nahradit, mají lidstvu pomáhat – to je základní koncept veškerého vývoje v robotice a automatizaci. To, co jsme potřebovali před 20 lety, není to, co potřebujeme teď. Vývoj technologií se vždy děje v interakci s člověkem. Pokud se chce lidstvo vyvíjet a dále uspokojovat své civilizační potřeby, nutně se neobejde bez dalších a stále dokonalejších strojů a technologií.

Děkujeme za krátký rozhovor.

Profesor Marco Ceccarelli

(*1958, Řím)
Prezident (již podruhé) organizace IFToMM (International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science), na Univerzitě v Cassinu v Itálii založil a vede Laboratoř robotiky a mechatroniky, která mimo jiné používá roboty k simulaci zemětřesení a pomáhá vyhodnocovat poškození staveb při zemětřesení. Je členem celé řady světových organizací zabývajících se mechanikou a robotikou, byl a je členem mnoha mezinárodních vědeckých týmů. Zajímá se a publikuje také o historii mechaniky.

 

Konferenci Theory of Machines and Mechanisms (TMM) 2016 pořádala ve dnech 6.–8. září 2016 katedra textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci pod záštitou Českého národního výboru International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science (IFToMM), České společnosti pro mechaniku a VÚTS Liberec. Letošní ročník navázal na jedenáct konferencí organizovaných od roku 1973 v pravidelných čtyřletých intervalech.

Na konferenci přijelo 60 účastníků z celého světa: Indie, Německa, Pákistánu, Ruska, Slovenska, Japonska, Francie, Itálie (profesor Ceccarelli), Austrálie a Kazachstánu.

Odborný program konference se zabývá širokým rozsahem problémů zahrnujících teoretické i praktické poznatky z oblastí teorie strojů a mechanismů. Přednášky se týkaly zejména problémů analýzy a syntézy kloubových a vačkových mechanismů, dále problémů dynamiky strojů a mechanismů a oblastí mechatronických a robotických systémů.

V rámci konání konference se uskutečnilo také zasedání Technické komise Linkages and Mechanical Controls IFToMM a zasedání Národního výboru IFToMM.

Radek Pirkl
Za pomoc s tlumočením děkujeme Vojtěchu Vackovi.

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 415

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce