Mezi dárce kostní dřeně se zapsalo 40 studentů

Registrace a odběry krve.jpg
Je v registru!

Připoj se a daruješ život! nesla se v uplynulých dnech univerzitou výzva studentů, kteří nabírali ve svých řadách dárce krvetvorných buněk. Jejich transplantace je pro tisíce lidí se zhoubnými poruchami krvetvorby jedinou šancí na záchranu života.

O výzvě se dozvědělo a následovalo ji přes 40 studentů, kteří přišli dnes mezi 8.00 a 13.00 hodinou na naši fakultu zdravotnických studií a vstoupili do Českého registru dárců krvetvorných buněk, který spravuje Institut klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM).

Pracovníci IKEMu byli na místě, po vyplnění dotazníku konzultovali individuálně s každým studentem jeho vyhlídky na vstup do registru dárců. Ten totiž není samozřejmý. Dárce musí vážit alespoň 50 kilogramů, nebrat trvale žádné léky, v rodině nesmí mít onkologická onemocnění, musí mít v České republice platné pojištění atd. Těch podmínek není málo.

„Předem se nám ohlásilo 50 studentů, dostavilo se jich nakonec o něco víc, protože chodili i ti, kteří se předem neohlásili. Lehce přes 40 studentů jsme zařadili do registru, 10 jsme kvůli jejich zdravotnímu stavu odmítli,“ shrnuje dnešní úspěšný nábor Gabriela Hošková, koordinátorka registru dárců krvetvorných buněk IKEMu.

Kampaň Připoj se a daruješ život! vyhlásila Studentská unie TUL ve spolupráci s IKEMem již počtvrté, celkem se z řad našich studentů, ale i zaměstnanců zapsalo do registru už okolo 250 lidí.

Je mezi nimi ode dneška také Ondřej, student fakulty textilní. „Vstoupil jsem do registru, protože chci pomoct. Přiznám se ale, že kdyby registr nepřijel sem na univerzitu, do Prahy bych asi nejel. Teď jsou ale tady a není žádná výmluva, proč se nezapsat,“ říká.

Snaha pomoci je asi nejčastější motivací, se kterou studenti do registru vstupují. Platí to i pro Terezu, studentku ekonomické fakulty.

„Jsem dárcem krve, je to pro mě samozřejmost zkusit další možnost, jak pomoct. Je to trochu moje slabost. Pokud mohu, chci pomáhat,“ tvrdí Tereza.

Stejně jako dnes další čtyři desítky dárců i ona po těchto slovech odhodlaní odchází k vedlejšímu stolku na odběr tří mililitrů své krve. Tu pracovníci IKEMu rozdělí na dvě části, na jedné provedou několik vstupních testů. Druhou část dnes odebrané krve zamrazí, v případě, že by se našla předběžná shoda s pacientem, mají v laboratoři IKEMu ihned k dispozici další vzorek krve pro dotestování – dárci tak ušetří cestu na odběr do Prahy.

Mezi našimi studenty se v minulosti u dvou našla předběžná shoda s dárcem, další testy ovšem shodu nepotvrdily. Technická univerzita v Liberci tak na prvního dárce kostní dřeně stále „čeká“. Gabriela Hošková je za přístup našich studentů a jejich vysoký počet v registru ráda, pravděpodobnost toho, že by se právě mezi našimi 250 zapsanými našel vhodný dárce, však přirovnává k příslovečné jehle v kupce sena.

„Každé tři minuty přibude někde ve světě další pacient, který potřebuje transplantaci kostní dřeně. Registr dává těmto pacientům naději. Naději, že i když se dnes pro ně dárce nenašel, tak zítra se třeba najde. A může to být každý z nás,“ říká Gabriela Hošková.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 320

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385