Developer vyzývá naše vědce: Jak udělat na Perštýně Smart City?

Jiří Šolc ze společnosti LIC má na Perštýně velké plány..jpg
Workshop byl asi dvouhodinový. Na snímku hovoří Miloš Hernych

V neblaze proslulé jámě na libereckém Perštýně chce společnost Liberecké investiční centrum (LIC) postavit Smart City, ukázkovou městskou čtvrť nabitou moderními technologiemi. V úterý 22. listopadu přijeli zástupci investora s architekty na univerzitu, aby získali od našich odborníků zpětnou vazbu, které technologie v moderní zástavbě uplatnit.

Společnost chce na Perštýně vystavět soběstačnou městskou čtvrť s nadstandardním vybavením. Vzniknout tu má asi 350 bytových jednotek, kanceláře, obchody a další zástavba služeb, garáže pro 750 aut, školka, domov pro seniory, sportoviště i park. Součástí má být také inovační centrum a datové centrum. Čtvrť za více než jednu miliardu korun by mohla v dolním centru Liberce stát už za čtyři roky.

Projekt představil v úterý na naší univerzitě jeho manažer Jiří Šolc z LIC. Společnost ve spolupráci s fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií uspořádala workshop určený především našim odborníkům. Cílem setkání investora s vědci mělo být nalezení moderních technologických řešení, kterými by bylo možné čtvrť libereckého Smart City vybavit.

„Je to jedinečná příležitost pro naše vědce i například z řad doktorandů podílet se na hledání řešení konceptu městské čtvrti budoucnosti,“ říká Miloš Hernych, proděkan fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

Na workshopu se hovořilo o personifikovaném veřejném osvětlení, inteligentních garážích s naváděním na volná parkovací místa, využívání odpadního tepla z datového centra pro vyhřívání bytů a kanceláří, hovořilo se o bezpečnosti a zabezpečení, svozu odpadů i inteligentních spotřebičích v domácnostech nové čtvrti.

Součástí řešení musí být také dopravní návaznost na dolní centrum města, kde jsou silnice a křižovatky ve špičkách už nyní přetížené.

„Chceme realizovat přímo v srdci města ukázkovou čtvrť, která by mohla být inspirací pro vedení města k dalšímu rozvoji krajské metropole," uvedl na workshopu Jiří Šolc. Za dobrými tipy, jak novou čtvrť pojmout, přišel podle svých slov přirozeně na univerzitu, která je pro nápady a diskuzi nad nimi ideálním prostředím. Smart City by mělo být pobídkou pro univerzitu nejen ve fázi příprav projektu, ale i po jeho dostavbě.

„Máme představu, že v novém inovačním centru na Perštýně najdou možnost realizace studenti a absolventi právě vaší univerzity,“ řekl dále Šolc.

Obří jáma na Perštýně zůstala po předchozím investorovi firmě ECE, která zde chtěla asi před deseti lety vybudovat obchodní centrum. Ze záměru nakonec sešlo. Pozemek loni získala společnost Liberecký investiční fond, která ho vložila do své dceřinné společnosti LIC.

Svými nápady k řešení území libereckého „černého Petra“ už se několikrát podíleli také studenti naší fakulty umění a architektury. Ve vetší míře naposledy v roce 2010, kdy předchozí majitelé pozemku, developeři z ECE, zadali na fakultě soutěž na využití v té době již vybagrované parcely. Studenti ve svých návrzích pojali lokalitu v centru města především jako místo pro bydlení a odpočinek v zelených plochách. Psali jsme o tom v článku Zástavbu Perštýna navrhli studenti originálně.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 411

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 394