Americký Úřad námořního výzkumu přišel s nabídkou grantů

Zdeněk Kůs a Stephen D. O\'Regan.jpg
Rektor Zdeněk Kůs a Stephen D. O'Regan z ONR Global

Stephen D. O'Regan, ředitel výzkumu pražského ústředí organizace US Office of Naval Research – Global, navštívil včera naši univerzitu. S rektorem Zdeňkem Kůsem a zástupci CxI hovořili o možném podílu našich vědců na amerických výzkumných grantech. 

Office of Naval Research – Global (ONR – Global) je americkou vládní organizací, jejímž cílem je propojovat americké a mimoamerické firmy a instituce s akademickou sférou. Cílem je utvořit mezinárodní výzkumné týmy.

„ONR–Global má proto sídla po celém světě, je jich sedm a jedno z nich je v Praze při americké ambasádě. Česká republika a její výzkumná centra jsou pro nás strategickými partnery. Sídlo v Praze je centrem ONR–Global pro celou střední a východní Evropu, Blízký východ a Rusko, dalším Evropským centrem je pouze Londýn,“ uvedl Stephen D. O'Regan na včerejší schůzce s rektorem Zdeňkem Kůsem.

„ONR–Global cílí především na podporu základního výzkumu, který by za deset, dvacet let mohl být aplikovatelný v oblasti námořnictví,“ doplňuje k poslání americké vládní organizace Miroslav Černík z Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI), jenž se včerejší schůzky zúčastnil.

Jak dále uvedl Stephen D. O'Regan při schůzce s rektorem Zdeňkem Kůsem, má organizace, již zastupuje, možnost podporovat takový výzkum především prostřednictvím grantů. „Výzkumným partnerům ze zemí mimo Spojené státy můžeme díky grantům hradit náklady vzniklé podílem na výzkumu, je možné je využít například na nákup přístrojového vybavení, cesty k americkým partnerům i platy zaměstnanců,“ dodal Stephen D. O'Regan.

„Témata pro výzkum například na poli materiálů či informatiky se jistě u nás na univerzitě najdou. Americké námořnictvo bylo před několika lety také významným zadavatelem výzkumu v oblasti komfortu textilií pro oděvy do extrémních teplotních podmínek. Textil je také naší silnou specializací. Návštěva univerzitního výzkumného Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace by pro vás mohla být tou nejlepší inspirací,“ uvedl včera rektor Zdeněk Kůs.

Stephen D. O'Regan, kterého doprovázel mimo jiné Zdeněk Svoboda, specialista obchodu při Americké ambasádě v Praze, se poté vydal na prohlídku CxI. Zde s Miroslavem Černíkem a Stanislavem Petríkem hovořili podrobněji o možnosti zapojení Technické univerzity v Liberci do mezinárodních grantů podporovaných americkým námořnictvem. Dohodli také pokračování spolupráce při organizaci mezinárodní konference zaměřené na Nanovlákna, aplikace a příbuzné technologie – NART, kterou letos v září bude naše univerzita opět pořádat.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 543