středa 15. srpen 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Děti spolu se seniory pronikaly tajemstvím vesmíru

Děti spolu se seniory pronikaly tajemstvím vesmíru

Vzdálený vesmír zblízka. Přednáška. Foto Jitka Pacltová (1).JPG
Vzdálená generace i vesmír je blíž. Foto Jitka Pacltová

Přednáška Vzdálený vesmír zblízka, kterou pořádala v úterý 17. ledna Univerzita třetího věku, byla zároveň příležitostí k mezigeneračnímu setkání. V posluchárně vedle seniorů-studentů zasedly děti z Dětské univerzity.

Univerzita třetího věku (U3V), kterou organizuje Centrum dalšího vzdělávání při TUL, má letos v nabídce také kurz Populární astronomie a astrofyzika. Dvě vybrané přednášky z tohoto kurzu se organizátoři U3V rozhodli nabídnout také dětem z Dětské univerzity. V prosinci loňského roku to byla přednáška Pluto.

„Zájem dětí byl velký, proto jsme nyní studentům Dětské univerzity nabídli druhou přednášku, a opět nás příjemně překvapili, několik zájemců jsem z kapacitních důvodů musela odmítnout,“ říká Jitka Pacltová, manažerka Univerzity třetího věku.

Úterní přednášku Jaroslava Vyskočila Vzdálený vesmír zblízka navštívilo asi 65 lidí, okolo třiceti byly děti, přišli také jejich rodiče.

Mezigenerační účastí v publiku se naplnilo poslání projektu Starší staví s mladšími mosty pro Evropu / Ältere bauen mit Jüngeren Brücken für Europa, který U3V řeší v rámci programu Erasmus+.

Projekt, do kterého jsou zapojeny také německá TU Chemnitz, Gefas Steiermark z Rakouska a slovinská Zveza družstev Slovenije, má na svém programu takové aktivity, jako byl například „pracovní“ výjezd posluchačů U3V na školu v německém Löbau, kde pomáhali tamním studentům v hodinách českého jazyka. Psali jsme o tom zde.

Naši senioři také s českými i německými studenty diskutují na aktuální témata, společně vaří nebo se připravují na sváteční čas, například spolu malovali velikonoční vajíčka nebo pletli pomlázky. Přiblížili studentům také své zážitky v okupačním roce 1968,“ řekla před časem na setkání projektových partnerů Jitka Pacltová, koordinátorka projektu za naši univerzitu.

-pir-