Návrhy na modernizaci liberecké nemocnice můžete zhlédnout před aulou

Jiří Buček komentuje návrh SIALu.jpg
Jiří Buček komentuje návrh SIALu

Rozsáhlá přestavba areálu nemocnice se může odvíjet podle návrhu studia SIAL architekti a inženýři, které získalo v soutěži 1. cenu. Na včerejší vernisáži oceněný projekt představil architekt Jiří Buček, který je také pedagogem naší fakulty umění a architektury.

Výstava, kterou ve foyer před aulou Technické univerzity v Liberci můžete vidět do 24. března, představuje kromě tří vítězných návrhů také další řešení, která se do soutěže sešla. Vernisáže se zúčastnil hejtman kraje Martin Půta a generální ředitel Krajské nemocnice Liberec, a. s., Luděk Nečesaný spolu s dalšími zástupci kraje a nemocnice.

„Aktuálně musíme dojednat s jedním ze tří vítězů podrobnou podobu nového pavilonu a také cenu, kterou za projekt a hlavně za celou stavbu budeme muset zaplatit. Naše Krajská nemocnice Liberec je pravděpodobně jedinou nemocnicí v Česku, která takto masivně investuje do pořizování nových přístrojů a bude také spolufinancovat svou modernizaci,“ zdůraznil Nečesaný.

Krajská nemocnice Liberec (KNL) je dlouholetým a stabilním partnerem naší univerzity. KNL podpořila snahu univerzity vybudovat ústav (dnes fakultu) zdravotnických studií.

Studenti z fakulty zdravotnických studií na jejích pracovištích získávají cenné zkušenosti během praxe, běžně pak po promocích rozšiřují řady nemocničního personálu jako zaměstnanci. Lékaři a sestry z KNL přednášejí našim studentům zdravotnických oborů.

Společná máme také témata vědeckých prací. Týmy fakulty strojní například úzce spolupracovaly s KNL při vývoji a aplikaci implantátů lebečních kostí na míru nebo konzultují v nemocnici vlastnosti tenkých vrstev a možnosti jejich použití pro zlepšení kvality povrchu operačních nástrojů. Fakulta textilní konzultuje možnosti aplikací nanovláken v medicíně. Univerzitní sportovní laboratoř řeší společně s nemocnicí rehabilitační možnosti po úrazech patní kosti, spánková laboratoř zase pracuje na analýze a řešení poruch spánku.

Vedení Technické univerzity v Liberci také výrazně podpořilo snahu liberecké nemocnice získat statut výzkumného pracoviště, který Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace schválila letos v lednu.

Statut výzkumné instituce dává nemocnici možnost generovat také základní výzkum, tím se otvírá prostor pro další prohlubování spolupráce univerzitních výzkumných týmů s partnerskou nemocnicí.

Ta navíc projde v následujících letech výraznou modernizací celého areálu, při níž se zohlední potřeby prostoru a vybavení pro výzkumnou práci. V první fázi realizace projektu se začne s výstavbou nového centra urgentní medicíny.

„Pavilon urgentní medicíny bude sloužit špičkovým lékařským oborům a především pak pacientům z celého Libereckého kraje, aby nemuseli za superspecializovanou lékařskou péčí jezdit do Prahy, Hradce Králové nebo Ústí nad Labem. Aby naše nemocnice byla na úrovni fakultního a výzkumného zařízení, musí mít moderní pracoviště, které bude vyhovovat potřebám rozvíjející se medicíny 21. století,“ uvedl hejtman Martin Půta.

První cenu za svůj návrh získalo studio SIAL architekti a inženýři. „Největší výzvou bylo začlenit správně celý koncept do urbanismu. Okolo je hustá zástavba, frekventované komunikace, výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem areálu je asi 15 metrů, vstupní podmínky nebyly jednoduché,“ říká k vítěznému návrhu svého studia SIAL architekti a inženýři Jiří Buček.

„Bylo také potřeba dobře promyslet, které stavby stojí za to rekonstruovat a které bude potřeba postavit znovu, navíc tak, aby na sebe jednotlivé etapy výstavby dobře navazovaly a neomezovaly chod jednotlivých oddělení nemocnice,“ dodává Buček, který je také pedagogem na naší fakultě umění a architektury. Ateliér SIAL architekti a inženýři pracoval na návrhu asi tři měsíce.

S výstavbou první etapy, tedy pavilonu urgentní medicíny na místě stávající interny s energocentrem a heliportem na střeše, by se mohlo podle Luďka Nečesaného začít zhruba za čtyři roky.

Výstavu třinácti návrhů, které se sešly do soutěže na řešení modernizace Krajské nemocnice Liberec, můžete na Technické univerzitě v Liberci vidět do 24. března. Od 27. března do 4. dubna bude instalována v obchodním centru Plaza Liberec.

-pir-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce