pátek 27. duben 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Knihy nevymřely, propojují se s novými technologiemi

Knihy nevymřely, propojují se s novými technologiemi

Současnost dětské literatury 030.jpg
Cyril Podolský na konferenci

Dnes pokračuje konference Současnost literatury pro děti a mládež, kterou organizuje katedra českého jazyka spolu s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Letos se příspěvky zaměřují na digitální média a nové technologie.

Téma letošní konference zní Kouzelný svět příběhů – umění vyprávět nejen slovem. Příspěvky se hojně zaměřují na propojení literatury pro děti a mládež s novými technologiemi.

„Silným zážitkem, který mám z dětství spojený s knihou, je sdílení. Sdílení společného času s rodiči při večerní četbě knihy před spaním. Přeji knize, aby ta sdílení i s novými technologiemi pokračovala,“ řekl včera v úvodu konference děkan pořádající Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

V prvním příspěvku se ujal slova Cyril Podolský, tvůrce známých loutkových a animovaných filmů, který na projektu nově chystaného celovečerního filmu Heptyl demonstroval možné cesty, kudy si příběh může v dnešním světě najít cestu ke svému divákovi, čtenáři, posluchači. Hovořil o projektech a kampaních spojených s merchandisingem, upozorňoval na nutnost návaznosti filmu na knižní verzi příběhu, o  filmových upoutávkách, rozhlasové verzi knihy, o hudbě ve filmu, hovořil o nutnosti vykročit z „českého rybníčku“ a vydat se na evropský divácký trh.

Uvedení knihy na trh, snímku do kin i audio nahrávek je potřeba správně načasovat a také přizvat do projektu zvučná jména dokládal Cyril Podolský konkrétními příklady z české i evropské distribuce.

Konference, která končí dnes krátce po poledni, se koná letos již popatnácté a své zázemí našla tradičně v Krajské vědecké knihovně v Liberci, která je spolupořadatelem.

„Ve dvou dnech se tu sejdou dospělí, kteří mají možnost přibližovat literaturu dětem. Jsou to knihovníci, pedagogové i budoucí pedagogové, nakladatelé, autoři děl pro děti a mládež. Cíl této konference je totožný s jedním z hlavních cílů knihovny jako instituce – zprostředkovat dětem cestu ke knize, k literatuře a naučit je číst s porozuměním,“ řekla redakci T-UNI ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková a navazuje:

„Čtením se zlepšuje slovní zásoba, schopnost vyjadřovat se, vyvíjí se fantazie, čtení všestranně rozvíjí osobnost.“ Ředitelka knihovny dále dodává, že dětská čtenářská obec se v poslední době potěšitelně rozšiřuje. V krajské knihovně je registrována už asi čtvrtina všech dětí žijících v Liberci.

Radek Pirkl

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání