Knihy nevymřely, propojují se s novými technologiemi

Současnost dětské literatury 030.jpg
Cyril Podolský na konferenci

Dnes pokračuje konference Současnost literatury pro děti a mládež, kterou organizuje katedra českého jazyka spolu s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Letos se příspěvky zaměřují na digitální média a nové technologie.

Téma letošní konference zní Kouzelný svět příběhů – umění vyprávět nejen slovem. Příspěvky se hojně zaměřují na propojení literatury pro děti a mládež s novými technologiemi.

„Silným zážitkem, který mám z dětství spojený s knihou, je sdílení. Sdílení společného času s rodiči při večerní četbě knihy před spaním. Přeji knize, aby ta sdílení i s novými technologiemi pokračovala,“ řekl včera v úvodu konference děkan pořádající Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

V prvním příspěvku se ujal slova Cyril Podolský, tvůrce známých loutkových a animovaných filmů, který na projektu nově chystaného celovečerního filmu Heptyl demonstroval možné cesty, kudy si příběh může v dnešním světě najít cestu ke svému divákovi, čtenáři, posluchači. Hovořil o projektech a kampaních spojených s merchandisingem, upozorňoval na nutnost návaznosti filmu na knižní verzi příběhu, o  filmových upoutávkách, rozhlasové verzi knihy, o hudbě ve filmu, hovořil o nutnosti vykročit z „českého rybníčku“ a vydat se na evropský divácký trh.

Uvedení knihy na trh, snímku do kin i audio nahrávek je potřeba správně načasovat a také přizvat do projektu zvučná jména dokládal Cyril Podolský konkrétními příklady z české i evropské distribuce.

Konference, která končí dnes krátce po poledni, se koná letos již popatnácté a své zázemí našla tradičně v Krajské vědecké knihovně v Liberci, která je spolupořadatelem.

„Ve dvou dnech se tu sejdou dospělí, kteří mají možnost přibližovat literaturu dětem. Jsou to knihovníci, pedagogové i budoucí pedagogové, nakladatelé, autoři děl pro děti a mládež. Cíl této konference je totožný s jedním z hlavních cílů knihovny jako instituce – zprostředkovat dětem cestu ke knize, k literatuře a naučit je číst s porozuměním,“ řekla redakci T-UNI ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková a navazuje:

„Čtením se zlepšuje slovní zásoba, schopnost vyjadřovat se, vyvíjí se fantazie, čtení všestranně rozvíjí osobnost.“ Ředitelka knihovny dále dodává, že dětská čtenářská obec se v poslední době potěšitelně rozšiřuje. V krajské knihovně je registrována už asi čtvrtina všech dětí žijících v Liberci.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 394