pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Knihy nevymřely, propojují se s novými technologiemi

Knihy nevymřely, propojují se s novými technologiemi

Současnost dětské literatury 030.jpg
Cyril Podolský na konferenci

Dnes pokračuje konference Současnost literatury pro děti a mládež, kterou organizuje katedra českého jazyka spolu s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Letos se příspěvky zaměřují na digitální média a nové technologie.

Téma letošní konference zní Kouzelný svět příběhů – umění vyprávět nejen slovem. Příspěvky se hojně zaměřují na propojení literatury pro děti a mládež s novými technologiemi.

„Silným zážitkem, který mám z dětství spojený s knihou, je sdílení. Sdílení společného času s rodiči při večerní četbě knihy před spaním. Přeji knize, aby ta sdílení i s novými technologiemi pokračovala,“ řekl včera v úvodu konference děkan pořádající Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

V prvním příspěvku se ujal slova Cyril Podolský, tvůrce známých loutkových a animovaných filmů, který na projektu nově chystaného celovečerního filmu Heptyl demonstroval možné cesty, kudy si příběh může v dnešním světě najít cestu ke svému divákovi, čtenáři, posluchači. Hovořil o projektech a kampaních spojených s merchandisingem, upozorňoval na nutnost návaznosti filmu na knižní verzi příběhu, o  filmových upoutávkách, rozhlasové verzi knihy, o hudbě ve filmu, hovořil o nutnosti vykročit z „českého rybníčku“ a vydat se na evropský divácký trh.

Uvedení knihy na trh, snímku do kin i audio nahrávek je potřeba správně načasovat a také přizvat do projektu zvučná jména dokládal Cyril Podolský konkrétními příklady z české i evropské distribuce.

Konference, která končí dnes krátce po poledni, se koná letos již popatnácté a své zázemí našla tradičně v Krajské vědecké knihovně v Liberci, která je spolupořadatelem.

„Ve dvou dnech se tu sejdou dospělí, kteří mají možnost přibližovat literaturu dětem. Jsou to knihovníci, pedagogové i budoucí pedagogové, nakladatelé, autoři děl pro děti a mládež. Cíl této konference je totožný s jedním z hlavních cílů knihovny jako instituce – zprostředkovat dětem cestu ke knize, k literatuře a naučit je číst s porozuměním,“ řekla redakci T-UNI ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková a navazuje:

„Čtením se zlepšuje slovní zásoba, schopnost vyjadřovat se, vyvíjí se fantazie, čtení všestranně rozvíjí osobnost.“ Ředitelka knihovny dále dodává, že dětská čtenářská obec se v poslední době potěšitelně rozšiřuje. V krajské knihovně je registrována už asi čtvrtina všech dětí žijících v Liberci.

Radek Pirkl

Galerie
30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání