Nejlepší středoškolští matematici si odvezli tituly z Liberce

Pavel Turek (uprostřed), Jan Petr (vlevo) a Filip Bialas. První tři v kategorii A.jpg

Celostátní kolo matematické olympiády pro středoškoláky vyhrál Pavel Turek z Olomouce, v kategorii programování zvítězil Filip Bialas z pražského gymnázia. Olympiádu spoluorganizovala naše fakulta-přírodovědně humanitní a pedagogická.

Republikové finále 66. ročníku matematické olympiády pro studenty 3. a 4. ročníků (septim a oktáv) středních škol organizovala liberecká pobočka Jednoty českých matematiků a fyziků spolu s naší fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou.

Nejprve se začátkem minulého týdne setkaly na půdě Technické univerzity v Liberci čtyři desítky studentů nad zadáním kategorie A. Bez zaváhání si s ním poradil pouze Pavel Turek z Gymnázia Olomouc-Hejčín a zvítězil. Za ním se umístil Jan Petr z Gymnázia Jana Keplera v Praze a třetí místo připadlo Filipu Bialasovi z Gymnázia Opatov v Praze.

„Účastním se ústředního kola už popáté, letos mi zadání nepřišlo tak těžké jako v některých předchozích soutěžích,“ řekl po vyhlášení výsledků Pavel Turek, který celostátní kolo olympiády vyhrál již třikrát (dvakrát jako absolutní vítěz, jednou se o vítězství dělil). Třikrát tak už reprezentoval Českou republiku na mezinárodních olympiádách, ta letošní se koná v červenci v Rio de Janeiru.

„Určitě tam chci jet,“ dodává Pavel Turek, kterému je matematika také koníčkem. Kromě ní ho baví už jen počítače a programování. Právě v kategorii P matematické olympiády zaměřené na programování se umístil také vysoko, na 5. místě.

V této kategorii se soutěžilo ve druhé polovině minulého týdne a zúčastnilo se jí bezmála třicet studentů.

Opět se zadařilo také Filipu Bialasovi z Gymnázia Opatov v Praze, který v kategorii P zvítězil. Druhý byl Václav Volhejn z Gymnázia Jana Keplera v Praze a třetí Jan Priessnitz z Gymnázia třídy Kapitána Jaroše v Brně. Tito a další z úspěšných řešitelů kategorie programování mohou být nominováni do reprezentace na mezinárodní olympiádu v informatice, která se koná na přelomu července a srpna v Teheránu.

Republikové finále matematické olympiády, které hostila naše univerzita, podpořily také ministerstvo školství, Liberecký kraj a město Liberec. Ústřední kolo olympiády se do Liberce vrátilo po 14 letech. Jediným zástupcem Liberckého kraje byla Zuzana Urbanová z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci, která dosáhla nejlepšího výsledku ze všech dívek, když obsadila celkově osmnácté místo v kategorii A.

Radek Pirkl