Předávání zkušeností s podporou projektů s Ostravou

Zcela otevřená diskuze o otázce projektů. Tak by se dalo charakterizovat setkání administrátorů a manžerů projektů z Ostravské univerzity se zástupci naší univerzity, které jsme hostili 2. a 3. května.

Setkání bylo jednou z aktivit centralizovaného rozvojového projektu PPP !!! VŠ (Partnerství projektového prostředí vysokých škol), do kterého se zapojilo 14 českých univerzit.

„Cílem projektu je vybudovat síť vysokoškolských projektových pracovišť, sdílet zkušenosti s administrativními úkony kolem projektů, které jsou na univerzitách řešeny, hledání optimálních řešení problémů a získávání příkladů dobré praxe,“ říká prorektor TUL Pavel Němeček, který delegaci z Ostravské univerzity přivítal a podal jí základní informace o naší škole.

Z Ostravy přijelo pět pracovnic Oddělení pro podporu projektů Ostravské univerzity včetně hlavní řešitelky projektu PPP !!! VŠ Heleny Repaňové. Na naší straně se kulatého stolu, který připadl na první den setkání, účastnilo 16 zástupců – kromě prorektora pro vědu a výzkum Pavla Němečka, který je řešitelem dílčí části projektu za TUL, také zástupci oddělení operačních programů, referátu pro vědu a výzkum a projektoví manažeři z fakult a CxI.

Setkání bylo především otevřenou diskuzí nad tématm projektů. „Mohli jsme si zcela otevřeně vyměnit zkušenosti o úskalích, která projekty přináší. Hovořili jsme o tom, do jakých výzev projekty podáváme, jaké máme zkušenosti s jejich hodnocením, jakým způsobem se můžeme ohradit, pokud se nám na hodnocení něco nezdá zcela v pořádku. Hovořili jsme i tom, jak distribuujeme my a kolegyně v Ostravě informace o projektech po univerzitě, jak probíhá komunikace s projektovými manažery a co můžeme v této oblasti zlepšit,“ říká Lenka Štibrányiová z Oddělení operačních programů TUL, která se dvoudenního setkání účastnila, a dodává, že podobné dialogy s kolegyněmi a kolegy z jiných univerzit jsou v praxi nedocenitelné.

To je vlastním smyslem projektu PPP !!! VŠ, který má ve svém harmongramu kromě setkání zástupců všech partnerských univerzit také několik dílčích setkání kolegů napříč univerzitami. Součástí jsou i krátkodobé stáže, tzv. job shadowing.

Druhý den byl pro hosty z Ostravské univerzity připraven program, který měl za cíl představit TUL jako řešitele významných projektů a jako vědecko-výzkumnou organizaci. Hosté diskutovali problematiku zdravotnických studií s docentkou Lovětínskou Šlamborovou, navštívili prostory katedry technologií a struktur a diskutovali s její vedoucí Brigitou Kolčavovou Sirkovou a navštívili vybrané laboratoře na CxI.

Prorektor Němeček v průběhu návštěvy ocenil její otevřenost a především fakt, že se mohou setkat konkrétní pracovníci projektové podpory a diskutovat obecné i konkrétní problémy.

V rámci projektu navštíví naši pracovníci v dohledné době Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava a Ostravskou univerzitu.

-pir-