úterý 24. říjen 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Den vítězství uctil se zástupci armády, města a kraje také rektor

Den vítězství uctil se zástupci armády, města a kraje také rektor

Den vítězství_2017 (4).jpg

Rektor Zdeněk Kůs položil v pondělí na pietní akci na vojenském hřbitově v Ruprechticích věnec za Technickou univerzitu v Liberci. Pietním aktem si zástupci armády, města, kraje i státu připomněli 72. výročí od ukončení 2. světové války.

Památku padlých přišli na vojenský hřbitov v Ruprechticích a k Lidické hrušni na Štefánikově náměstí připomenout minutou ticha a položením květin vedení města v čele s primátorem Tiborem Batthyánym, hejtman kraje Martin Půta a další zástupci Libereckého kraje, velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany plukovník Radek Černý, ministryně práce Michaela Marksová, zástupci Parlamentu ČR, Krajského velitelství Policie ČR, Krajského vojenského velitelství Liberec a mnoho dalších.

Květiny za Technickou univerzitu v Liberci položil rektor Zdeněk Kůs. „Gabčík, Kubiš, Valčík i další nebyli románoví hrdinové, byli to mladí lidé, kteří stáli před těžkými osobními rozhodnutími. Pomohla jim nejen odvaha, ale cosi dnes často opomíjeného – vědomí povinnosti ke své vlasti, ochota jí obětovat vše. I vlastní život.

Věřím, že i v dnešní době se mezi námi najde dost podobných lidí. Měli bychom udělat vše pro posílení hrdosti k národu, vlasti, k civilizaci, kterou naši předkové tvořili a se zbraní v ruce často bránili. Musíme mít odvahu postavit se bezpráví. Bránit svou svobodu a volnost,“ řekl pietnímu shromáždění rektor Zdeněk Kůs.

Slavnostního aktu, který připomíná oběti, hrdiny a konec druhé světové války, se zúčastnila také řada pamětníků a válečných veteránů. Jejich blízcí, přátelé, členové rodiny často „Položili své životy, abychom žili v míru“, jak hlásá nápis na památníku ruprechtického hřbitova, ke kterému se v pondělí 8. května kladli věnce.

„Musíme myslet na to, že bez přímých pamětníků budou tyto pietní akty o to důležitější. Proto v nich nesmíme polevit, a naopak se musíme postarat o to, aby i naši následovníci brali tyto významné dny nejen jako dny volna, ale především jako příležitost sejít se, zamyslet se nad minulostí a vzdát hold všem statečným lidem, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme v míru,“ řekl na pondělním pietním setkání primátor Tibor Batthyány.

-red-

24.10. 2017

Senátoři dnes volí rektora TUL

Dnes v 9.00 hodin začíná v konferenční místnosti v suterénu budovy IC zasedání Akademického senátu TUL. Jediným bodem programu je volba rektora TUL.

23.10. 2017

Prof. Royt o gotických malbách v Podkrušnohoří

Tématem přednášky předního českého kunsthistorika prof. Jana Royta budou příběhy gotických maleb v Podkrušnohoří.

Od 18.00 hodin v univerzitní aule (budova G, Univerzitní náměstí Liberec). Pozvánka.