úterý 23. červenec 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Drony vletí do druhého ročníku univerzitního závodu

Drony vletí do druhého ročníku univerzitního závodu

DRON.jpg

Závod dronů organizovaný fakultou strojní vstupuje do svého druhého ročníku. VrTULe 2017 se bude konat na harcovském fotbalovém stadionu v sobotu 17. června od 13.00 hodin.

Loni se jim závod vydařil, i když počasí mu příliš nepřálo. Letos si to Andrej Shynkarenko, Jaroslav Kovalenko a Martin Bubla, studenti naší fakulty strojní, chtějí s počasím pojistit. Nečekají se závodem dronů na podzim, spustí ho už na samém prahu léta.

Tak jako v případě prvního ročníku, který byl zároveň vůbec prvním univerzitním závodem dronů v České republice, i letos se může do soutěže VrTULe přihlásit každý pilot, který má svůj závodní dron.

Jedná se opět o závod tzv. FPV dronů (z anglického First Personal View), které jsou vybaveny malou kamerou; obraz z jejich paluby je rádiovým signálem vysílán do speciálních brýlí pilotů. Ti tak sledují prostor, který má dron během letu před sebou.

Piloti se do závodu mohou hlásit zde.

Start prvních letů bude ve 13.00 hodin na univerzitním stadionu na Dubovém vrchu (Harcov). Trať bude postavena na fotbalovém hřišti a opatřena sítěmi tak, aby byla zajištěna bezpečnost diváků. Hlavní divácké stanoviště bude na tribuně. Organizátoři upozorňují, že parkoviště u stadionu nebude pro diváky přístupné. Pokud přijedete na závody vozem, nechte ho na centrální parkovací ploše pod harcovskými tělocvičnami. 

„Finálové lety necháváme až na dobu po setmění, budeme mít pro piloty přichystanou speciálně osvětlenou dráhu, která bude jistě atraktivní i pro diváky. Počkejte si na finálové lety,“ láká Andrej Shynkarenko, doktorand fakulty strojní a jeden z organizátorů VrTULe.

Na harcovském stadionu si piloti i diváci dopřejí občerstvení, hrát bude hudba a připraveny budou také doprovodné aktivity pro diváky, ze kterých si vyberou i děti, slibují organizátoři. Jedním z lákadel je zkušební létání s dronem pod vedením zkušených pilotů.

Letošní VrTULe nebude jenom závodem, ale také setkáním příznivců dronů. Zváni jsou proto všichni, kdo se o drony zajímají a kteří se o nich chtějí dozvědět více.

„Během závodů oficiálně otevřeme klub dronů na fakultě strojní. Do něj se budou moci v sobotu, ale i kdykoliv později přihlásit všichni studenti naší univerzity. Členové nového klubu se seznámí s různými typy dronů a naučí se s nimi pracovat,“ říká další ze studentských organizátorů Jaroslav Kovalenko a doplňuje: „Studenti si v rámci klubu budou moci sestavit závodní dron vlastní konstrukce.“

Ze základny tohoto klubu by se měl podle našich studentů etablovat tým studentské dronové formule.

Více informací k závodu VrTULe 2017 čtěte na facebooku.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání