pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Sázejí na spodní prádlo bez barviv a chemie. Můžete je podpořit

Sázejí na spodní prádlo bez barviv a chemie. Můžete je podpořit

Prádlo Créeme.jpg
Až doslouží, půjde do sběru.

Absolventka naší katedry designu Katarína Kobušová založila se spolužačkou módní značku Créeme, která přináší nový pohled na spodní prádlo. S nápadem vyhrály letos na jaře soutěž The S Brand, nyní svůj podnikatelský záměr prezentují v kampani na HIT HIT, kde je může podpořit každý.

Slovenská značka Créeme (ze španělštiny „věř mi“) nabízí podle jejích zakladatelek Kataríny Kobušové a Soni Vidiečanové ideální barevnost spodního prádla a zároveň naplnění myšlenky trvale udržitelné módy.

Spodní prádlo a také pánská trika Créeme jsou totiž vyráběny z bavlny bez použití barviv a dalších chemických přísad.

„V roku 2013 Výskumný ústav textilnej chémie Chemitex našiel v textilných vzorkách z trhu toxické látky, ktoré sú zakázané v Európe. Najviac karcinogénnych látok sa nachádzalo práve v spodnej bielizni, ktorá má najbližší kontakt s ľudskou pokožkou,“ říká k motivaci používání pouze přírodních materiálů Soňa Vidiečanová, absolventka VŠVU v Bratislavě.

Neupravované bavlněné vlákno má navíc přirozenou béžovou barvu, která se nejlépe hodí právě pro spodní prádlo pod bílé oblečení často vyžadované ve firmách.

„Nevieme, kde vznikol mýtus, že pod biele oblečenie patrí automaticky biela bielizeň. Tá bielu ešte viac podporí a tým vzniká výrazný obrys bielizne, ktorú neprehliadneme. Telová podprsenka splynie s farbou pokožky a tým je ideálnou voľbou pod bielu blúzku. Správny typ podprsenky sa však ťažko určí jednoznačne a všeobecne. Je to individuálne podľa pracovnej pozície, jej náplne a hlavne osobnosti nositelky,“ říká Katarína Kobušová, která se business dress codem zabývala během svého studia na VŠVU v Bratislavě, kam přešla po absolvování bakalářského studia Textilního a oděvního návrhářství na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.

Obě spolužačky se tedy rozhodly vytvořit vlastní značku neběleného a nebarveného spodního prádla a pánských triček pod košili, která mají mezinárodní certifikát GOTS, který zaručuje, že bavlna byla pěstována bez pesticidů a že všichni pracovníci byli za svou práci při pěstování, sklízení a zpracování bavlny dobře zaplaceni.

Textilní materiály chtějí vyrábět v České republice, oděvy pak šít na Slovensku, odkud pocházejí i kovové spojovací a zapínací komponenty, které jsou výlučně z mosazi.

Šperkařská firma nám kov upraví tak, aby mohol byť v tesnom kontakte s pokožkou a aj s vodou pri praní,“ říká Katarína. Kromě nezávadnosti výchozích materiálů při současném dodržení dress codu v práci tak spodní prádlo a trička Créeme splňují ještě další vytčený cíl.

Kovové mosadzné súčiastky používame aj kvôli dizajnu a aj kvôli tomu, že mosadz ako kov je najlepší cirkulárny materiál, pretože sa dá stále dookola taviť. Jedným z našich hlavných cieľov je aj to, aby zákazníčky vedeli naše oblečenie po využití jednoducho odpárať, roztriediť a separovať,“ dodává Katarína, která naši katedru designu absolvovala v roce 2014.

S nápadem podporujícím zodpovědné nakládání se surovinami vyhrály letos na jaře soutěž o udržitelnou značku budoucnosti The S Brand. Nyní chtějí přikročit k sériové výrobě prádla a triček Créeme. Prostředky k tomuto kroku by rády získaly od dárců prostřednictvím kampaně na HIT HIT. Podle pravidel této webové platformy pro podporu nových projektů bude jejich výzva publikovaná ještě deset dní. Můžete je podpořit i vy. Podívejte se zde.

Radek Pirkl

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.