CESNET Day bude na naší univerzitě. Přinese užitečné informace

Sdružení CESNET, jehož prostřednictvím je naše univerzita připojena do Internetu, se představí na letošním  CESNET Day dne 20. září v 10 hodin v posluchárně G312 . Cílem je představit CESNET jako sdružení vysokých škol a Akademie věd ČR, ukázat jeho aktivity, nové technologie a služby a navázat užší spolupráci s organizacemi v Libereckém kraji. Účast je zdarma, z logistických důvodů je ale potřeba potvrdit účast na stránkách setkání: www.cesnet.cz/cesnet-day-liberec

Technologie a služby budou prezentovat techničtí pracovní sdružení CESNET, kteří budou v průběhu celé akce i po jejím skončení připraveni diskutovat a odpovídat na otázky.

Program:

9.30 registrace účastníků

10.00 -11.30 zahájení, úvodní slovo, CESNRT- jeho e-infrastruktura a služby, možnosti spolupráce

11.30 -12.30  oběd

12.30 -15.30 blok přenášek popisujících využití moderních IT a telekomunikačních technologií

Technická univerzita v Liberci patří mezi zakládající členy sdružení CESNET a od počátku se aktivně podílí na jeho aktivitách. Díky tomu se  může pochlubit velmi kvalitním připojením. Liberec patří mezi páteřní uzly sítě CESNET2, která je napojena na odpovídající mezinárodní infrastruktury, jako je evropská akademická páteř GÉANT či severoamerická Abilene. Naše univerzita byla také jednou z prvních, jež se zapojily do projektu IP telefonie ve velkém měřítku. To například umožnilo zaměstnancům telefonovat zdarma do ostatních univerzit či AV ČR prostřednictvím páteřní sítě. Zaměstnanci TUL se podíleli také  na řešení výzkumného záměru CESNETu v oblasti rozvoje sítě, protokolu IP verze 6 a při zprostředkování dosažených výsledků odborné veřejnosti atd.

Sdružení CESNET hraje v České republice klíčovou roli v oblasti pokročilých počítačových sítí a síťových technologií. Bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR s cílem provádět výzkum a vývoj v oblasti počítačových sítí a uplatňovat jeho výsledky při rozvoji národní sítě pro vědu, výzkum a vzdělávání. Od svého založení soustavně účastní mezinárodních projektů z oblasti pokročilých síťových technologií a infrastruktur a daří se mu dosahovat mezinárodně respektovaných výsledků, například v oblasti sítí provozovaných zákazníky či v optických technologiích a přenosech na dlouhé vzdálenosti.  Letos  se CESNET například stal  partnerem červencové konference TSP 2017 – 40th International Conference on Telecommunications and Signal Processing  v Barceloně. Významným úspěchem je mimo jiné i to,  že  fakt Patentový úřad Spojených států amerických vydal patent na zařízení z rodiny pokročilých fotonických řešení pro přenos a zpracování optických signálů CzechLight, kterou odborníci sdružení CESNET vyvinuli a dlouhodobě rozvíjejí.

CESNET průběžně rozšiřuje své služby i do aplikačních oblastí a je rozhodně užitečné s jeho aktivitami seznámit.  Za pozornost stojí například  FileSender pro zasílání velkých souborů a OwnCloud pro uložení a synchronizaci uživatelských dat.....atd

-koč-