pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Moskevský energetický institut projevil zájem o spolupráci

Moskevský energetický institut projevil zájem o spolupráci

NESEFF Liberec 2017 (1).jpg
Zástupci Moskevského energetického institutu na TUL

Jeden ze závěrů konference NESEFF, kterou fakulta strojní pořádala koncem září, je příslib budoucí spolupráce s Moskevským energetickým institutem a Technickou univerzitou v Baku na poli výměny doktorandů.

NESEFF (Network for Energy Supply and Energy Efficiency) je mezinárodní organizace zaměřená na úsporu energií a alternativní energetické zdroje. Jejím členem je také Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci, která na konci září pořádala pravidelnou konferenci této organizace.

Na konferenci se svými příspěvky na téma energetických úspor vystoupili zástupci National Research Univerzity v Moskvě, známé jako Moskevský energetický institut, Ázerbájdžánské technické univerzity se sídlem v Baku, Brandenburgische Technische Universität v Chotěbuzi – Senftenbergu (BTU), berlínské Bundesanstalt für Materialforschung und –prüfung (BAM) a zástupci Technische Universität Dresden (TUD).

„Tématem konference jsou úspory primární energie, cílem je vyměnit si poznatky, ale také propojit výzkumníky na tomto poli napříč zeměmi a institucemi. Každá země zastoupená v platformě NESEFF má odlišné podmínky v energetice a rovněž energetická národní politika se může značně v některých ohledech lišit. Dnešním trendem je, že aktivity vedoucí k úsporám primární energie lze pozorovat i v zemích, které tradičně disponují velkými energetickými surovinami. Energetické úspory jsou globální téma, které nezná hranic,“ říká za organizátory konference NESEFF Karel Fraňa, proděkan pořádající fakulty strojní.

Jeho slova stvrdil akt slavnostního přistoupení dvou posledně jmenovaných institucí – BAM a TUD – k platformě NESEFF. Právě s Technickou univerzitou v Drážďanech naše univerzita již dlouhodobě spolupracuje v rámci přeshraničních projektů. Jedna z oblastí spolupráce jsou energetické úspory v budovách, které společně řešíme v rámci přeshraničního projektu BauQu.

Konference otevřela další možnosti spolupráce mezi vysokými školami.

„Je potřeba propojit se světem především mladé doktorandy, protože oni jsou budoucností našeho výzkumu,“ řekl redakci T-UNI profesor Ildar A. Sultanguzin z Moskevského energetického institutu a dodal: „Technická univerzita v Liberci je nám v mnoha ohledech blízkým pracovištěm, máme zájem o navázání hlubší spolupráce.“

Podobně naladěni byli zástupci univerzity v Baku, prohlídka našich laboratoří, která byla součástí setkání NESEFF, je nadchla.

„S ázerbájdžánskou technickou univerzitou máme od roku 2016 podepsánu smlouvu o spolupráci a výměně studentů a akademiků, rádi bychom znění smlouvy brzy naplnily skutky. Po nedávné návštěvě v sídle technické univerzity v Baku musím konstatovat, že její výzkum je na skvělé úrovni. Zejména výměna mladých vědeckých pracovníků by mohla pomoci propojit obě naše pracoviště,“ dodává profesor Fraňa.

Radek Pirkl

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.