pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Naši záchranáři se podívali k libereckým chemikům a do Těchonína

Naši záchranáři se podívali k libereckým chemikům a do Těchonína

U libereckých chemiků (7).jpg
V plném nasazení. U libereckých chemiků

Studenti 3. ročníku Zdravotnického záchranáře podnikli začátkem října exkurzi do sídla 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Armády České republiky v Liberci, den poté navštívili i Centrum biologické ochrany v Těchoníně.

V kasárnách liberečtí chemici naše studenty nejprve seznámili s teorií zbraní hromadného ničení. Právě při či po jejich nasazení liberecký pluk často zasahuje, a to po celém světě. Letos na podzim slaví chemická brigáda právě 40 let své existence.

Vojáci v čele s prap. Balšánem, který se studentů ujal jako průvodce, studenty seznámili se základním rozdělením, možnostmi použití, ale i s prevencí a odstraňováním následků použití zbraní hromadného ničení. Studenti si mohli také vyzkoušet některé prostředky individuální ochrany při případném použití těchto zbraní.

Následoval výklad o dekontaminaci osob, dopolední blok zakončili vojáci přednáškou o postavení Armády České republiky v integrovaném záchranném systému (IZS), o její spolupráci s ostatními složkami IZS, výpomoci a podpoře v mimořádných situacích. Odpoledne si studenti ve venkovních prostorech prohlédli dekontaminační stan, dekontaminační vozidlo a průzkumné vozidlo. Závěrem exkurze u brigády libereckých chemiků studenti nahlédli do malého muzea, které je též součástí kasáren.

Následující den navštívili Centrum biologické ochrany v Těchoníně v Orlických horách, které bylo do roku 2014 vojensky střeženým tajemstvím. V bývalé ryze vojenské nemocnici jsou schopni zajistit péči s nejvyšším stupněm biologické ochrany.

Ředitel pplk. Michal Kroča studenty seznámil s historií, chodem a postavením této nemocnice v IZS a následně je zaměstnanci provedli areálem a ukázali jim prostory, kde by byly izolovány a následně léčeny osoby se zvláště nebezpečnými a exotickými infekcemi, a laboratoře pro biologický výzkum a identifikaci nákaz.

„Provedli nás celým rozsáhlým komplexem, od čističky vody přes laboratoře, dekontaminační místnosti a lůžková oddělení až po heliport na střeše,“ říká za účastníky exkurze Michaela Přibíková, studentka 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář.

„V laboratořích se pracuje, na odděleních mívají často nácviky léčby a ošetřování vysoce infekčních případů, mají tam špičkové vybavení, jsou připraveni na všechny možné mimořádné situace, ale na pacienty se jen ,čekáʻ, žádní tam neleží,“ dodává studentka.

Pokud by byl pacient nakažen například ebolou, zasažen antraxem či trpěl otevřenou formou tuberkulózy, byl by převezen právě do Těchonína.

Nezahálely ani studentky oboru Všeobecná sestra

Studentky 3. ročníku studijního oboru Všeobecná sestra absolvovaly začátkem tohoto semestru kurz Nordic Walking, který vedla Jarmila Svobodová. Kurz byl rozdělen do dvou částí, v první části se studentky seznámily s vybranými druhy relaxačních technik, které si také ukázaly a procvičily. Druhá část byla zaměřena na praktický nácvik chůze a běhu s Nordic Walking holemi.

Podívejte se na snímky z exkurzí i z kurzu Nordic Walking.

-red-

(s využitím závěrečných zpráv a snímků studentek Michaely Přibíkové – kasárny chemiků, Těchonín – a Lenky Horákové – kurz Nordic Walking)

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.