pondělí 19. listopad 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > International Day nabídl také mezinárodní diskuzi o migraci

International Day nabídl také mezinárodní diskuzi o migraci

IMG_4790.JPG

Cílem Veletrhu příležitostí k práci a studiu v zahraničí – International Day – je podpořit mobility studentů do zahraničí. Kromě přednášek studentů, kteří už vyjeli, a prezentací organizací zprostředkovávajících pobyty v zahraničí byla letos na programu také diskuze zástupců českých i evropských regionálních správ o migraci.

Veletrh příležitostí k práci a studiu v zahraničí začal přednáškou Martina Fišera, vedoucího Eurocentra Liberec, pro středoškoláky i vysokoškoláky. Tématem bylo studium a práce v zahraničí.

Následovaly motivační prezentace našich studentů, kteří přes různé programy a stipendia vyrazili na stáž do zahraničí.

Závěr International Day patřil diskuzi na téma Hrozba uzavírání hranic v Evropě s mezinárodní účastí. Diskuzi zahájila prorektorka Soňa Jandová, účastnil se jí hejtman Libereckého kraje Martin Půta, místostarosta Rádla a místopředseda Asociace Evropských hraničních regionů Pavel Branda, Jerry Lundy a Arnold Hatch z Výboru evropských regionů a poslanec Saského parlamentu Heinz Lehmann.

Diskutující se zamýšleli nad tím, jaké důsledky může mít migrace obyvatelstva pro ekonomiku či pracovní trh v příhraničních regionech. Výchozím bodem k diskuzi byla situace Irska a Severního Irska, mezi nimiž po nadcházejícím brexitu může dojít k vytvoření hraniční zóny.

Hejtman Martin Půta k tomu řekl, že v Evropě některé situace po desetiletích klidu a míru už považujeme za nemožné, ale přesto k nim může dojít, jednou z nich je právě i uzavírání hranic. Všichni diskutující se shodli na tom, že hlavním úkolem politiků v situaci změn, je nezasívat nejistotu a nešířit obavy, ale naopak zachovat si realistický pohled na věc a situaci s chladnou hlavou řešit.

Galerie

International Day pořádalo Zahraniční oddělení Technické univerzity v Liberci již po třetí.

„Doufáme, že jsme tu zavedli dobrou tradici, která především má pomoci odbourat pochyby studentů o studijní cestě do zahraničí a motivovat je do získávání zahraničních zkušeností,“ říká za organizátorky Ivana Pekařová.

Proto na letošním International Day měly svůj prezentační stánek mimo jiné jak jazykové školy, tak agentury a organizace, které zprostředkovávají studijní pobyty a stáže v zahraničí.

Součástí byla také vernisáž soutěžní výstavy o nejlepší snímek a nejlepší poster ze stáže s Erasmus+ a následné vyhlášení diváckých cen. Odborná komise z členů napříč fakultami vyhlásí své oficiální výsledky v nejbližších dnech. Na T-UNI se tomu budeme věnovat.  

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání