pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > International Day nabídl také mezinárodní diskuzi o migraci

International Day nabídl také mezinárodní diskuzi o migraci

IMG_4790.JPG

Cílem Veletrhu příležitostí k práci a studiu v zahraničí – International Day – je podpořit mobility studentů do zahraničí. Kromě přednášek studentů, kteří už vyjeli, a prezentací organizací zprostředkovávajících pobyty v zahraničí byla letos na programu také diskuze zástupců českých i evropských regionálních správ o migraci.

Veletrh příležitostí k práci a studiu v zahraničí začal přednáškou Martina Fišera, vedoucího Eurocentra Liberec, pro středoškoláky i vysokoškoláky. Tématem bylo studium a práce v zahraničí.

Následovaly motivační prezentace našich studentů, kteří přes různé programy a stipendia vyrazili na stáž do zahraničí.

Závěr International Day patřil diskuzi na téma Hrozba uzavírání hranic v Evropě s mezinárodní účastí. Diskuzi zahájila prorektorka Soňa Jandová, účastnil se jí hejtman Libereckého kraje Martin Půta, místostarosta Rádla a místopředseda Asociace Evropských hraničních regionů Pavel Branda, Jerry Lundy a Arnold Hatch z Výboru evropských regionů a poslanec Saského parlamentu Heinz Lehmann.

Diskutující se zamýšleli nad tím, jaké důsledky může mít migrace obyvatelstva pro ekonomiku či pracovní trh v příhraničních regionech. Výchozím bodem k diskuzi byla situace Irska a Severního Irska, mezi nimiž po nadcházejícím brexitu může dojít k vytvoření hraniční zóny.

Hejtman Martin Půta k tomu řekl, že v Evropě některé situace po desetiletích klidu a míru už považujeme za nemožné, ale přesto k nim může dojít, jednou z nich je právě i uzavírání hranic. Všichni diskutující se shodli na tom, že hlavním úkolem politiků v situaci změn, je nezasívat nejistotu a nešířit obavy, ale naopak zachovat si realistický pohled na věc a situaci s chladnou hlavou řešit.

International Day pořádalo Zahraniční oddělení Technické univerzity v Liberci již po třetí.

„Doufáme, že jsme tu zavedli dobrou tradici, která především má pomoci odbourat pochyby studentů o studijní cestě do zahraničí a motivovat je do získávání zahraničních zkušeností,“ říká za organizátorky Ivana Pekařová.

Proto na letošním International Day měly svůj prezentační stánek mimo jiné jak jazykové školy, tak agentury a organizace, které zprostředkovávají studijní pobyty a stáže v zahraničí.

Součástí byla také vernisáž soutěžní výstavy o nejlepší snímek a nejlepší poster ze stáže s Erasmus+ a následné vyhlášení diváckých cen. Odborná komise z členů napříč fakultami vyhlásí své oficiální výsledky v nejbližších dnech. Na T-UNI se tomu budeme věnovat.

Radek Pirkl

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.