Hostili jsme setkání akademické, výzkumné a průmyslové sféry CroBoPlast

První setkání akademiků, výzkumníků a průmyslové sféry Cross-Border Plastic Network (CroBoPlast) hostila ve středu 6. prosince naše fakulta strojní. Tématem byly technologie zpracování plastů a jejich kompozitů v regionu Oberlausitz-Liberecký kraj a okolí.

S tím, jak v současnosti rychle rostou aplikace plastů v různých oborech lidské činnosti, je možné označit plastikářský průmysl za jeden z pilířů ekonomiky v Evropě i ve světě.

V Evropě poskytuje přímé zaměstnání více než 1,5 miliónů pracovníků ve více jak 60 tisících společnostech s ročním obratem přes 340 miliard eur,“ uvedl za organizátory setkání Luboš Běhálek z Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci, který dále doplnil, že pro zachování konkurenceschopnosti firem je základem kvalitní technické vzdělávání v oboru. Klíčová je přitom vzájemná spolupráce mezi školami, výzkumnými a vývojovými institucemi, ale také mezi školami a průmyslovou praxí. „Pro fakultu strojní je toto setkávání zástupců studentů, výzkumných pracovníků a průmyslové praxe napříč přeshraničním regionem motivující i obohacující zároveň,“ doplnil děkan fakulty strojní Petr Lenfeld.

Prvního setkání se účastnilo dvacet výzkumných a průmyslových institucí z česko-saského regionu, které se zabývají výukou, vývojem i zpracováním polymerních materiálů, a mezi účastníky, jichž bylo více jak 170, vzbudilo pozitivní ohlas. „Toto společné setkávání přispívá nejen k rozvoji přeshraničních regionů, ale umožňuje také prohloubit spolupráci v rámci trojúhelníku vysoká škola – studenti – průmyslová sféra,“ řekl Pavel Petera ze společnosti Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o.

Setkání CroBoPlast se účastnili také studenti, kteří představili výsledky své tvůrčí činnosti. Například větrnou elektrárnu zhotovenou laminačními a aditivními technologiemi výroby plastových dílů, jejíž koncepce i výroba byla řešena ve spolupráci s výzkumným centrem Fraunhoferova institutu v Žitavě během třídenního praktického workshopu česko-saských studentů. Studentský tým fakulty strojní prezentoval svou formuli Elišku s kompozity na bázi polymerů a uhlíkových vláken a doktorand Andrii Shynkarenko představil zařízení pro výrobu polymerních nanovlákenných přízí.

Součástí setkání byla také diskuse mezi akademiky, studenty a zástupci průmyslu, kteří poukazovali na nutnost podporovat aktivity směřující k praktické výuce i ve výrobních závodech. Podle slov Tomáše Pavelky z firmy VYVA PLAST s.r.o. je společnost připravena ve spolupráci s Fakultou strojní TUL realizovat praktikum ve výrobním závodě v Turnově, které by se zaměřovalo na řízení technologického procesu vakuového tvarování termoplastů.

„Přiměla nás k tomu prezentace aktivit projektového týmu GreK a jejich spolupráce s firmou RCS GmbH Königsbrück, které obdobné praktikum úspěšně zrealizovaly v oblasti laminačních technologií polymerních kompozitů. Technická univerzita v Liberci disponuje kvalitně vybavenými laboratořemi plastů, které jsou však především zaměřené na technologické procesy vstřikování. Jsme si vědomi toho, že investice do strojních zařízení jsou náročné a v laboratořích nelze mít všechny typy technologií, proto bychom se rádi zapojili do praktické výuky touto formou a umožnili přístup studentům k našim výrobním linkám,“ uvedl v diskuzi Tomáš Pavelka.

V rámci setkání prezentovali také naši pracovníci výsledky své vědecko-výzkumné činnosti v oblasti plastů na fakultě strojní i ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Ve spolupráci s průmyslovou praxí byly do programu zařazeny také odborné příspěvky, zabývající se radiačním síťováním plastů nebo vývojem a technologií výroby plastových nárazníků.

Kolega i já jsme byli velmi mile překvapeni podmínkami univerzity, rozlehlostí i vybavení campusu, program setkání byl skvělý a přednášky i příspěvky zajímavé“, uvedla Tereza Velíšková z firmy Kuboušek s.r.o. „Organizátoři setkání vynaložili na jeho zdárný průběh značné úsilí a energii, kterou bylo možné spatřit na pozadí této akce, jako student hodnotím realizaci setkání velmi kladně a celému týmu přeji mnoho štěstí a úspěchů v dalších ročnících“, uvedl Vojtěch Keller. Ke kladnému hodnocení se připojil také Christian Prescher z firmy Strucnamics Engineering GmbH se sídlem v Drážďanech, který studentům nabídl možnost exkurze do výrobního závodu předního výrobce kompozitních dílů pro letecký a automobilový průmysl – firmy Cotesa.

Setkání CroBoPlast je realizováno s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci jedné z aktivit projektu GreK - Přeshraniční kooperativní výuky technologií zpracování plastů mezi Vysokou školou v Žitavě/Zhořelci a Technickou univerzitou v Liberci.

Příští ročník setkání akademické, výzkumné a průmyslové sféry CroBoPlast se uskuteční v roce 2018, tentokrát u našich partnerů na Vysoké škole v Žitavě. „Následně bychom v těchto aktivitách chtěli pokračovat v intervalu dvou let, a to vždy střídavě v Liberci a Žitavě,“ doplnil vedoucí našeho projektového týmu GreK Luboš Běhálek.

Promovideo ze středečního setkání je dostupné zde.

-red-

- s využitím materiálů projektu GreK

 

Projekt podporuje Evropská une

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 287

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383