Studenti budou moci nahlédnout do sociálně vyloučených lokalit

IMG_6930 - kopie.JPG
Děkan Jan Picek a primátor Tibor Batthyány podepisují smlouvu

Memorandum o spolupráci dnes podepsali děkan fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Jan Picek, primátor Liberce Tibor Batthyány a Radka Soukupová z odboru pro sociální začleňování (Agentura) Úřadu vlády ČR. Studenti budou moci díky této spolupráci například nahlédnout po boku terénních pracovníků do sociálně vyloučených lokalit.

Odbor pro sociální začleňování Úřadu vlády České republiky vznikl v roce 2008 jako jediný poradní orgán vlády pro otázky sociálního začleňování. Zabývá se tématy bydlení, nezaměstnanosti či zadlužením obyvatel, v poslední době se soustředí nejvíce na oblast vzdělávání.

„Vzdělání je klíčem k úspěchu sociálního začleňování. Když se člověku dostane vzdělání, bude mít lepší startovní pozici pro řešení životních situací, jako je vstup na pracovní trh, na finanční trh nebo hledání bydlení,“ říká Radka Soukupová, vedoucí oddělení lokálních koncepcí Agentury.

Nápomocní v tom mohou být z jejího pohledu i experti z univerzity a studenti. Proto zástupci Agentury dnes přijeli podepsat memorandum o spolupráci.

„Důležitou součástí našeho úkolu je práce přímo v terénu. Tuto zkušenost můžeme nabídnout vašim studentům, kteří s námi budou chtít spolupracovat. Jde o to seznámit se s podobami sociálního vyloučení, potkat se s těmi lidmi osobně. Pro nás je to také cenná zpětná vazba. Oči člověka, který se v takových lokalitách běžně nevyskytuje, mohou vidět věci, které terénní pracovník už ani nevnímá,“ říká konzultant Agentury Martin Chochola.

Odbor pro sociální začleňování Úřadu vlády České republiky provádí podrobné analýzy lokalit, na jejichž základě vypracovává strategické plány na odbourávání sociálního znevýhodnění. Při jejich realizaci se Agentura snaží vždy propojovat samosprávu, státní správu, neziskový sektor a další aktéry, kteří jsou nebo mohou být angažováni v procesu sociálního začleňování v obci či v regionu. V neposlední řadě spadá do agendy Agentury také pomoc obcím či neziskovým organizacím s žádostí o evropské prostředky na projekty řešící sociální začleňování.

„Přínos spolupráce s Agenturou vidím v tom, že se naši studenti budou moci dostat přímo do terénu a osahat si reálné situace. Tady na škole dostanou solidní teoretický základ, vlastní zážitek z praxe je ale nepřenosný. Vidím tu příležitost pro rozvoj našich studentů především speciální pedagogiky a sociální práce,“ řekl u příležitosti podpisu memoranda o spolupráci děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

Pod memorandum se dnes jako třetí participující strana podepsali také primátor Tibor Batthyány a náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr. Primátor Liberce při té příležitosti uvedl, že se zajímá především o výsledky analýz v oblasti inkluze ve vzdělávání.

 „Jsem přesvědčená, že pro vaše studenty bude přínosné setkat se například s dětmi z ekonomicky slabších rodin či s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit a učit se s nimi navázat kontakt už během své přípravy na učitelskou profesi. Pravděpodobně se i s takovými dětmi jednou setkají ve své třídě,“ říká Radka Soukupová a dodává, že pokud se dnes uzavřená spolupráce bude vyvíjet zdárně, bylo by možné ji rozšířit v rámci společného projektu řešícího sociální znevýhodnění. Tím by se otevřel další prostor pro zapojení jak studentů, tak expertů na vzdělávání z naší fakulty.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce