sobota 20. duben 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Záchranáři cvičili na ledu a v ledu

Záchranáři cvičili na ledu a v ledu

Studenti na ledu a v ledu. Foto Martin Krause (FZS) (17).jpg
Na ledu i v ledové vodě. Foto: Martin Krause (FZS)

Vyprostit člověka z ledu lze mnoha způsoby. Školení a cvičení záchrany člověka, který se propadl v ledu, absolvovali studenti 2. ročníku oboru Zdravotnický záchranář.

Kurz „Praktická záchrana na zamrzlých vodních plochách“ pořádala Vodní záchranná služba Českého červeného kříže a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje na přelomu února a března ve Sloupu v Čechách.

Studenti z Fakulty zdravotnických studií TUL se ho účastnili již podruhé. Spolu s nimi cvičili záchranu na ledu také příslušníci armády, policie a dalších složek integrovaného záchranného systému.

V teoretické části studentům záchranáři podali výklad o vlastnostech ledu, hypotermii a postupech při záchraně člověka, seznámili se také s jednotlivými záchrannými prostředky, jako jsou vesty, házecí lana, nože, zásahové hadice a vyprošťovací smyce včetně různých typů suchých obleků.

Podstatnou částí byl praktický nácvik přímo na zamrzlé vodní ploše ve Sloupu v Čechách. Všechny techniky si studenti vyzkoušeli vyloženě na vlastní kůži a sledovali také koordinaci záchranných prací s vrtulníkem.

„Po absolvování kurzu bych snad byla schopná pomoci. Nácvik záchrany byl ale jednodušší v tom, že led byl zmrzlý, nebořil se a postiženého šlo vytáhnout snadněji, než by tomu bylo na ledu, který se propadá ,“ říká studentka Dita Frková.

Galerie

Studijní obor Zdravotnický záchranář je na Fakultě zdravotnických studií nejnovějším oborem, letos v létě bude mít po státnicích své první absolventy. Snahou fakulty je maximálně provázat studium s praxí záchranářů a dalších složek integrovaného záchranného systému v terénu.

„Studenty tento semestr čeká také seminář s Policií ČR a krajským hasičským záchranným sborem. Na programu je také kurz zaměřující se na oblast navigačních schopností a řízení vozidel zdravotnické záchranné služby a kurz přežití, který fakulta zdravotnických studií bude pořádat na jaře s libereckými ,chemikyʻ. Pro každý studijní program zařazujeme různé aktivity, které studentům rozšíří jejich znalosti a dovednosti a následně je využijí ve své odborné praxi,“ říká Martin Krause odborný asistent fakulty.

-pir-

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání