pátek 16. listopad 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Záchranáři cvičili na ledu a v ledu

Záchranáři cvičili na ledu a v ledu

Studenti na ledu a v ledu. Foto Martin Krause (FZS) (17).jpg
Na ledu i v ledové vodě. Foto: Martin Krause (FZS)

Vyprostit člověka z ledu lze mnoha způsoby. Školení a cvičení záchrany člověka, který se propadl v ledu, absolvovali studenti 2. ročníku oboru Zdravotnický záchranář.

Kurz „Praktická záchrana na zamrzlých vodních plochách“ pořádala Vodní záchranná služba Českého červeného kříže a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje na přelomu února a března ve Sloupu v Čechách.

Studenti z Fakulty zdravotnických studií TUL se ho účastnili již podruhé. Spolu s nimi cvičili záchranu na ledu také příslušníci armády, policie a dalších složek integrovaného záchranného systému.

V teoretické části studentům záchranáři podali výklad o vlastnostech ledu, hypotermii a postupech při záchraně člověka, seznámili se také s jednotlivými záchrannými prostředky, jako jsou vesty, házecí lana, nože, zásahové hadice a vyprošťovací smyce včetně různých typů suchých obleků.

Podstatnou částí byl praktický nácvik přímo na zamrzlé vodní ploše ve Sloupu v Čechách. Všechny techniky si studenti vyzkoušeli vyloženě na vlastní kůži a sledovali také koordinaci záchranných prací s vrtulníkem.

„Po absolvování kurzu bych snad byla schopná pomoci. Nácvik záchrany byl ale jednodušší v tom, že led byl zmrzlý, nebořil se a postiženého šlo vytáhnout snadněji, než by tomu bylo na ledu, který se propadá ,“ říká studentka Dita Frková.

Studijní obor Zdravotnický záchranář je na Fakultě zdravotnických studií nejnovějším oborem, letos v létě bude mít po státnicích své první absolventy. Snahou fakulty je maximálně provázat studium s praxí záchranářů a dalších složek integrovaného záchranného systému v terénu.

„Studenty tento semestr čeká také seminář s Policií ČR a krajským hasičským záchranným sborem. Na programu je také kurz zaměřující se na oblast navigačních schopností a řízení vozidel zdravotnické záchranné služby a kurz přežití, který fakulta zdravotnických studií bude pořádat na jaře s libereckými ,chemikyʻ. Pro každý studijní program zařazujeme různé aktivity, které studentům rozšíří jejich znalosti a dovednosti a následně je využijí ve své odborné praxi,“ říká Martin Krause odborný asistent fakulty.

-pir-