Mechatronici řešili nové akreditace, tělocvik i mikrovlnku

Na setkání s vedením fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií přišla se svými dotazy asi dvacítka studentů.

Děkan Zdeněk Plíva nejprve v úvodu setkání, které se konalo v úterý 17. dubna, seznámil studenty s některými novinkami na fakultě.

„Chtěli bychom zjistit, jaký je mezi studenty zájem o výuku v cizích jazycích a v jakých kromě angličtiny,“ ptal se studentů děkan. Z hlasování vzorku dvaceti studentů vyplynulo, že zájem je také o výuku v němčině, o poznání méně rukou hlasovalo pro francouzštinu a španělštinu.

Tématem bylo také doučování. Studenti by uvítali doučování především z matematiky a fyziky. „Máme jen základy z lineární algebry a neumíme to pak aplikovat,“ zněla také jedna žádost o doučování.

Zdeněk Plíva spolu se svými proděkany také informoval studenty o tom, že fakulta má partnery z aplikované sféry, kteří každý rok vypisují témata pro bakalářské a diplomové práce.

„Často zadávají náměty, které potřebují ve svých provozech řešit. Pokud chcete už během studia nahlédnout do chodu i velkých firem a začít si v nich budovat kontakty, máte tak skvělou příležitost,“ řekl děkan.

Studenty dále vyzval, ať se více zapojují do propagace fakulty a univerzity, mohou se například podílet na chodu webových stránek nebo facebookového profilu fakulty, hlásit se jako průvodci středoškoláků a návštěv při dnech otevřených dveří apod.

„Za pozornost stojí i projekt studentské formule, kterou tvoří na fakultě strojní. V týmu konstruktérů je i několik mechatroniků a další jsou tam vítáni. Mohli by pomoci třeba také s webem projektu,“ doplnil profesor Plíva.

Studenty zajímala změna skladby předmětů u nových akreditací oborů. Vedení fakulty studentům vysvětlilo, že podle novely vysokoškolského zákona platné od 1. září 2016 se ruší obory a nadále se budou akreditovat pouze studijní programy. Například obor Elektronické informační a řídicí systémy v bakalářském studijním programu Elektrotechnika a informatika bude novou akreditací převeden na studijní program Mechatronika.

V souvislosti s tím se také mění spíše názvy než složení předmětů, jak informoval proděkan pro studijní záležitosti Libor Tůma.

Avizované rušení indexů bylo také tématem úterního setkání na fakultě. Děkan Plíva podotkl, že záměr zrušit indexy je plošný na celé univerzitě a že i na jiných českých školách a velkou měrou v zahraničí už mají jen elektronické obdoby indexů.

Studenti se také dožadovali mikrovlnky. Proděkan Miloš Hernych je nasměroval na bastlírnu v suterénu budovy A, kam je možné volně přijít a něco si vyrábět, ale i ohřát si jídlo v mikrovlnce a posvačit. Další mikrovlnka je ve studentském klubu, jak podotkl jeden ze studentů.

Velká diskuze se rozvířila kolem organizace hodin tělocviku. Děkan a proděkani přislíbili, že budou spolu s vedením katedry tělesné výchovy hledat řešení na podněty od studentů.

Setkání studentů se svým děkanem pořádá v dohledné době také fakulta zdravotnických studií, a to v pondělí 23. dubna od 12.30 hodin v posluchárně F02.

-pir-