Springer vydalo publikaci o cyklodextrinech s kapitolou z Liberce

41ebM6FTv9L.jpg
Nová publikace s kapitolou z CxI

Prestižní německé nakladatelství Springer vydalo knihu podávající přehled o posledním výzkumu v oblasti cyklodextrinů. Přispěl do ní kapitolou Michal Řezanka z CxI.

„Cyklodextriny jsou cyklické oligosacharidy složené z glukózových jednotek, které v prostoru zaujímají tvar dutého komolého kužele. S tím souvisí jejich nejdůležitější vlastnost – schopnost komplexovat ve své kavitě nepolární látky,“ říká Michal Řezanka z Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

Cyklodextriny jsou přírodního původu, netoxické a biologicky odbouratelné, což z nich činí velmi zajímavé sloučeniny pro potravinářství (pod označením E459 se používají jako stabilizátor), farmacii (zde slouží ke zvýšení rozpustnosti léčiv) či kosmetický průmysl (kde prodlužuje uvolňování vůní). Své užití nacházejí také v textilním průmyslu a v oblasti nanotechnologií.

Kniha "Cyclodextrin Fundamentals, Reactivity and Analysis", kterou v těchto dnech uvedlo na trh německé nakladatelství Springer, je součástí širší série "Environmental Chemistry for a Sustainable World".  Kniha pojednává o základních vlastnostech cyklodextrinů, jejich působení při přípravě nanostrukturovaných porézních materiálů a následujících aplikacích v heterogenní katalýze a fotokatalýze. Na závěr se zabývá tvorbou inkluzních komplexů s cyklodextriny a stanovením jejich vazebných konstant.

Michal Řezanka přispěl kapitolou o syntéze derivátů cyklodextrinů, ve které se věnuje rozdílné reaktivitě hydroxylových skupin a možnostem jejich selektivních modifikací za účelem zlepšení vlastností cyklodextrinových derivátů.

Náhlednout do kapitol nové publikace, případně si ji objednat můžete zde.

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385