sobota 20. duben 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Slevy na dopravu. Kolik, studente, zaplatíš za jízdenku a jak ji využiješ?

Slevy na dopravu. Kolik, studente, zaplatíš za jízdenku a jak ji využiješ?

IMG_0718 - kopie.JPG

Od 1. září budou mít studenti výrazně levnější cestování. Slevy pro celostátní dopravu schválila vláda a ceny jízdenek jim přizpůsobila i města. Podívejte se, kolik zaplatíte a jak budete moci například předplacené jízdenky nově používat. A co teď s IN Kartou?

Když dojíždím do Liberce

Pro studenta do 26 let, který dojíždí do školy v rámci Libereckého kraje, se vyplatí koupit si „síťovou jízdenku IDOL“. Studentská síťová jízdenka je novinka, vyjde měsíčně na 400 Kč a platí pro jízdu po celém kraji (v síti Integrované dopravy Libereckého kraje – IDOL) i jako předplacená měsíční jízdenka v MHD v Liberci, v Jablonci nad Nisou, Turnově a České Lípě.

Další novinkou je, že předplacené jízdenky IDOL pro cestování v Libereckém kraji (ať už síťové, nebo časové – ty platí jen pro jednu trasu) platí po celý rok, tedy ve všední dny i o víkendu, stejně jako o prázdninách. Můžete s nimi za levno jezdit kdykoliv během roku.

Co se týče výše jednorázové slevy při cestování v kraji, pro představu: například studentská jízdenka Nový Bor-Liberec stojí dnes 42 Kč, od 1. září za ni student dá pouze 15 Kč.

Pokud zvolíte předplacenou jízdenku na trasu nebo síťovou pro všechny trasy v kraji včetně MHD, máte ji nahranou na OPUSCARD (červená kartička, která může sloužit také jako elektronická peněženka pro platbu jízdného). Při kontrole se prokážete ještě žákovským průkazem nebo ISIC kartou.

Pokud jezdíte do školy ze sousedního kraje, i tam slevu musí od 1. září zavést. Můžete si tedy pořídit předplacenou jízdenku integrované dopravy i v sousedním kraji.

Co s IN Kartou?

Slevu 75 % ze základního jízdného nařízenou vládou využijete, i pokud dojíždíte vlakem či autobusem z větších dálek než z Libereckého či sousedního kraje. Protože České dráhy předpokládají, že studenti nebudou už nadále chtít využívat jejich komerční slevy v podobě tzv. IN Karet, oznámily, že všem držitelům těchto karet, pokud o to zažádají, vrátí poměrnou neproježděnou částku.

S návratkou nemusíte spěchat, zažádat o ni můžete kdekoliv na pokladních přepážkách Českých drah až do 30. dubna 2019, její výše bude vypočítána zpětně právě k datu 1. září 2018.

Jen pro úplnost: Slevy na dráze platí pro 2. třídu, na první třídu se státem garantovaná sleva nevztahuje a budete ji muset i jako studenti doplatit do plné výše.

Pro jízdu po Liberci

Měsíční studentská „lítačka“ nyní stojí 290 Kč (kdo si ji kupuje pravidelně, může ji mít jako abonent i za 265 korun) od 1. září 2018 vyjde na 132 Kč.

Jednorázový přestupní lístek pro cestu v MHD Liberec stojí pro studenty 20 Kč, od září to bude 5 Kč a při platbě z elektronické peněženky 4 Kč. Mezi Jabloncem a Libercem zaplatí student za přestupní jízdenku 9 Kč.

I v MHD platí, že při kontrole se musí studenti prokázat žákovským průkazem nebo ISIC kartou.

Nárok na levnější dopravu mají všichni studenti, tedy také studenti-cizinci. Tak tuto informaci šiřte dál třeba mezi nové erasmáky, kteří brzy na naši univerzitu přijedou.

Šťastné cesty přeje redakce!

-red-

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání