pátek 06. prosinec 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Fakulta mechatroniky pořádala třetí kulatý stůl s firmami a školami

Fakulta mechatroniky pořádala třetí kulatý stůl s firmami a školami

IMG_0978.JPG

Firmy z regionu, zástupci středních škol a akademici se pravidelně setkávají na pozvání děkana fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií u jednoho stolu. Diskutují o tom, jaké vidí ve školství a na trhu práce problémy, jaká navrhují řešení a jak by si mohli navzájem pomoci.

Již třetí kulatý stůl svolal Zdeněk Plíva, děkan pořádající fakulty, na středu 12. září. „Probíráme témata související s problematikou technického vzdělávání, potřeb zástupců zaměstnavatelů či aktuální otázky ze života naší fakulty nebo téma podpory technického vzdělávání. Diskutují se na této platformě také témata blízké budoucnosti, namátkou mohu zmínit Industry 4.0, IoT, Chytré technologie a podobně,“říká děkan fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Zdeněk Plíva.

Po pár minutách na takovém setkání, na kterém se sešly asi tři desítky hostů, zjistíte, že nejde zdaleka o formální diskuzi. Lidé ze škol, firem a z akademické sféry přišli k jednomu stolu evidentně proto, aby se s ostatními podělili o své problémy a hovořili o tom, co je ve školství nebo na trhu práce trápí. Navzájem si naslouchají, oponují si nebo se doplňují. To vše se zápalem pro věc.

„Obávám se, že o lidech v továrně stále panuje většinová představa, že dělají špinavou práci v nevzhledném prostředí a asi se to nezmění, dokud nezačnou na hlavních televizních kanálech v osm večer vysílat místo telenovel nějaký seriál z prostředí firem, kde budou krásní čistí lidé brát velké peníze a jezdit do práce v drahých autech,“ uvedl například během své prezentace s notnou dávkou nadsázky Jan Prokš z Elektrotechnické asociace ČR.

Nad tímto obrazem se mezi zástupci partnerů fakulty, firem i středních škol rozhořela diskuze, která zabíhala do mnoha témat. „Střední školy by měly brát děti víc do firem, měly by mít delší praxi,“ zazněl názor ze strany firem.

„Místo klasické praxe by mohla být pro naše studenty přínosnější dlouhodobá kolaborace ve firmách, ale naráží to na zákazy od pracovníků bezpečnosti práce ve firmách,“ zaznělo zas z druhé strany stolu, kde seděli především ředitelé středních škol.

Galerie

Krátké výměny názorů o úrovni maturit, personálních problémech pro zajištění kvalifikované a kvalitní výuky na středních školách nebo o dostatečné připravenosti absolventů středních a vysokých škol na průmyslovou praxi ukazovaly, jak je tato diskuze mezi všemi stranami žádaná a přínosná.

„Hodně jsme se věnovali tématům úspěšnosti studentů a jejich úrovně jak na středních školách, tak na univerzitě, problematice užší spolupráce firem se školstvím a aktuálním problémům škol. Pro nás je to dobrá příležitost zeptat se firem na jejich pohled na věc a v diskuzi v širším plénu i s řediteli středních škol si ujasnit stanoviska k jednotlivým tématům, která hýbou společností a školstvím,“ shrnul pro T-UNI včerejší diskuzi Zdeněk Plíva:

„Na podkladě takových diskuzí můžeme pracovat na relevantních tématech a zařazovat je do výuky jednotlivých předmětů, případně zlepšovat komunikaci mezi firmami a školami,“ dodal profesor Plíva.

Fakulta také nabídla včera středním školám relevantní zpětnou vazbu o kvalitě jejich absolventů. Josef Chudoba z Ústavu nových technologií a aplikované informatiky FM TUL představil velmi čerstvé výsledky statistického šetření, kdy se zaměřil na to, jak nově zapsaní studenti zvládají, či nezvládají povinné penzum matematiky v prvním ročníku na naší fakultě mechatroniky.

„Data, která zahrnují studijní výsledky téměř 1120 našich studentů ze sledovaného období let 2012 až 2017, nám jasně ukázala, že ,čtyřkařiʻ z jedné školy dosahují někdy mnohem lepších výsledků v matematice než ,jedničkářiʻ z jiné střední školy,“ uvedl jeden z mnoha výsledků svého průzkumu Josef Chudoba.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání