Vzhled i poslání mění budova v Třebízského ulici

Rekonstrukce je v plném proudu (4).jpg
Rekonstrukce je v plném proudu.

Je první budovou, kterou naše univerzita postavila. Po 65 letech existence právě prochází celkovou rekonstrukcí. Z původních studentských kolejí budou laboratoře. Ceněnou mozaiku si odvezli restaurátoři.

Výběrové řízení na rekonstrukci budovy T v Třebízského ulici vyhrála firma CL Evans, s. r. o., která převzala staveniště 22. června 2018.

Na stavbě pomáhali studenti

Budova v Třebízského ulici je první budovou, kterou univerzita, tehdy Vysoká škola strojní v Liberci, postavila. Se stavbou začala už v létě roku 1953, tedy ještě před začátkem prvního semestru a na stavbě pomáhali také brigádníci z řad (budoucích!) studentů. Návrh vypracovali projektanti Eduard Adamíra a Augustin Šimůnek z libereckého Stavoprojektu.

Kolej studenti zabydleli v roce 1955. Skýtala jim 200 lůžek, jídelnu, společenskou místnost, sídlila zde také lékařka.

Pamětníci vzpomínají, že se vždy po několika týdnech hromadně přestěhovávali do pokojů přes chodbu. Pokoje otočené na severovýchod byly totiž chladnější než ty přes chodbu. Jinak ale měly studentské koleje v budově T obrovskou výhodu díky své poloze – jen 800 metrů od učeben v budovách A a B (brzy budou studenti chodit i do budov C a D).

Univerzita budovu využívala jako studentskou kolej až do počátku 90. let minulého století, kdy ji od ní převzala Policie ČR, která zde zřídila kanceláře. Liberecká univerzita budovu odkoupila zpět v roce 2016 za 11,5 milionů korun, přihlásila projekt na její rekonstrukci do výzvy OP VVV a nyní v létě zahájila její přestavbu na objekt s laboratořemi. Návrh pochází z Projektového ateliéru DAVID, s. r. o.

Mozaika změní adresu

Vstup do studentské koleje střežili z dobové mozaiky umístěné nad vchodem studentka s knihou a student s kružítkem a rolí nákresů. Mozaika hlásící se k období socialistického realismu je památkáři ceněná, v moderně zrekonstruované budově by už ovšem neměla své místo, proto ji univerzita předala restaurátorům.

„Po domluvě s vedením Technické univerzity v Liberci byla mozaika na počátku července letošního roku sejmuta ze svého původního umístění, smluvně převedena do majetku Univerzity Pardubice a transportována k restaurátorskému zákroku do Litomyšle, kde sídlí fakulta restaurování,“ uvádí Jan Vojtěchovský, vedoucí ateliéru restaurování nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

„V tuto chvíli byla zahájena jednání se Severočeským muzeem v Liberci o budoucím umístění tohoto pozoruhodného díla, které má i přes svůj ideologicky zabarvený obsah nezpochybnitelný historický význam. Je jedním z mála existujících dokladů inovativní technologie prefabrikované mozaiky 50. let, která byla vyvinuta v n. p. Železnobrodské sklo,“ píše se v tiskové zprávě, kterou spolu vydaly pardubická fakulta s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.

Obě školy jsou zapojeny do projektu Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene, který financuje Ministerstvo kultury ČR. Technologové a restaurátoři se v tomto projektu snaží jak o zmapování mozaik pocházejících z 20. stol. na našem území, tak o nastavení základních principů jejich záchrany a restaurování. Jejich úkolem je stále častěji také záchrana ohrožených mozaikových realizací, které je možné v projektu využít jako modelové příklady restaurování. Mezi tato díla se členové projektového týmu rozhodli zařadit také mozaiku z budovy v Třebízského ulici.

Hotovo by mělo být za necelý rok

Rekonstrukci budovy T zařadila univerzita do projektu Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0 a bude na ni čerpat dotaci z OP VVV ve výši zhruba poloviny nákladů. Stavba i s vybavením je přitom odhadována na 90 milionů korun i s DPH. Firma CL Evans dokončí stavbu za necelý rok – v srpnu roku 2019.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385