neděle 21. červenec 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > MATLAB, k čemu slouží a jak se k němu dostat?

MATLAB, k čemu slouží a jak se k němu dostat?

IMG_1542.JPG
Jsme první MATLABáckou českou univerzitou. MATLAB Day v Liberci

Je to software sloužící k modelování, technickým výpočtům a simulacím. Ve formě celouniverzitní licence ho využívá kolem 1300 univerzit po celém světě. V loňském roce se k této skupině připojila také naše univerzita. Studenti a zaměstnanci tak mohou zdarma tento nástroj využívat v plné šíři. MATLAB včera představili lidé ze společnosti HUMUSOFT.

Jsme první českou univerzitou, která celouniverzitní licenci MATLABu, tzv.Total Academic Headcount (TAH), koupila a umožňuje tak studentům a zaměstnancům využívat MATLAB pro modelování fyzikálních soustav či systémů diskrétních událostí, k návrhu a analýze řídicích systémů, ke zpracování různých signálů, k finančním analýzám a modelování, k široké škále operací validace, verifikace a testování či v simulační grafice.

Součástí TAHu jsou široké možnosti nástrojů a knihoven pro všechna možná použití napříč obory. Využijí je strojaři, informatici, statistici, matematici, fyzici, ekonomové, MATLAB nachází čím dál širší uplatnění.

Možnosti MATLABu přišli včera na naši školu představit zástupci společnosti HUMUSOFT, která je výhradním distributorem MATLABu pro Českou republiku.

„Součástí licence TAH jsou také precizně vypracované online kurzy, které uživatele provedou základy používání MATLABu i konkrétními pokročilejšími úlohami. Navíc absolvent takového online kurzu obdrží certifikát, který potvrzuje, že třeba zvládl fyzikální modelování. Získat takový certifikát stojí jinak dost peněz, díky celouniverzitní licenci TAH ho studenti i zaměstnanci mohou získat zdarma,“ říká ředitel společnosti HUMUSOFT Jan Daněk.

„Takové certifikáty při pracovním pohovoru určitě uplatníte, MATLAB totiž není jen nástroj pro školy, používají ho ve větší a větší míře také firmy, malé i nadnárodní,“ dodává Jan Daněk.

Galerie

Škoda Auto, Denzo, Nissan, ČEZ Group, Honeywell, Johnson Controls, BMW…, to je jen úvod dlouhého výčtu českých i světových společností, které s MATLABem pracují. MATLAB využívá na světě přibližně 2,5 milionu uživatelů.

Celouniverzitní licenci MATLABu má asi 1300 univerzit po celém světě, v České republice je Technická univerzita v Liberci první, v sousedním Slovensku mají tuto licenci čtyři univerzity. Zakoupení licence TAH financovala naše škola z projektu "Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0" a software zavedla a administruje fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Žádný software s tak komplexní šíří záběru a aplikovatelnosti pro vědecko-technické účely neexistuje, navíc umí spolupracovat s celou řadou jiných běžně používaných nástrojů, například s Excelem a dalšími,“ řekl včera redakci T-UNI Jan Daněk na akci MATLAB Day, která měla našim studentům přiblížit možnosti a přednosti tohoto nástroje.

Jak spustíte MATLAB na svém počítači, se dozvíte zde.

-pir-

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání