Drony, 3D tisk i mapathon – GIS Days 2018

Dny GIS 2017 (2).jpg
Mapy jsou úžasné dobrodružství.

Dny geografických informačních systémů se konají ve dnech 12.–14. listopadu. Osmnáctý ročník akce je opět určen především žákům základních, středních a vysokých škol, vítá však i širokou veřejnost.

„Snažíme se návštěvníkům nabídnout pokaždé něco nového a letos se budeme zabývat 3D tiskárnami, modely reliéfu a drony. Ukážeme, jak se používají v regulérní vědě i na úřadech a projdeme si základní pravidla jejich užívání. Dron si totiž v současnosti může pořídit každý, ale na rozdíl třeba od tabletu hrozí, že vzniknou ztráty na majetku nebo etická újma,“ říká za organizátory akce Jiří Šmída, geoinformatik a proděkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, a dodává:

„Představíme také naše nové interaktivní pískoviště, které dokáže žákům pomoci pochopit něco tak abstraktního, jako je výškopis nebo vrstevnice.“

Na akci bude možné si také vyzkoušet práci operačního důstojníka Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a podívat se, kde aktuálně hasiči zasahují. Odborníci z Magistrátu města Liberec zase návštěvníkům vysvětlí, co je to územní plánování a k čemu je dobré se o územní plán své obce zajímat. Při putování po mapě Libereckého kraje se formou různých úkolů, připravených krajským úřadem, zájemci naučí pracovat s mapou, a to nejen digitální, ale i papírovou.

Tvořit mapy – mapathon a Mapy.cz

Chybět nebudou ani doprovodné akce. Na třetím libereckém mapathonu, v pondělí  12. listopadu od 18:00 hodin, můžete pomoci mapovat tzv. „bílá místa na mapě“, tedy dosud nezaznamenaná území. Mapy z mapathonů využívají při plánování svých misí Lékaři bez hranic. O minulém mapathonu jsme psali zde.

Na třetí dějství mapathonu se registrujte zde.

Co vše musí odborníci z Mapy.cz udělat pro to, abychom si jejich online mapu mohli prohlížet, nám sami poví na přednášce „Jak vznikají Mapy.cz“, a to v úterý 13. listopadu od 18.00 v posluchárně G 313 (budova G).

Akce GIS byla ve světě poprvé uspořádána v roce 1999 a 14. listopad je mezinárodním dnem geografických informačních systémů. Liberecké dny GIS si za 18 let vybudovaly pověst akce s vysokou vzdělávací hodnotou, což dokazuje i letošní zájem účastníků. „Hodinu po spuštění registrací bylo zaplněno 90 % kapacity, očekáváme tedy rekordní účast,“ říká  Jana Leitgebová, správce GIS Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Každým rokem se Dnů GIS Liberec zúčastní na 700 žáků, studentů a pedagogů, za 18 let jsou to už tisíce návštěvníků.

Unikátní je také počet institucí, které se na akci podílí, mezi nimi například Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, Magistrát města Liberec, Krajský úřad Libereckého kraje nebo Gymnázium F. X. Šaldy a SOŠ Liberec. „Tyto instituce jsou na první pohled různorodé, ale ve skutečnosti mají jedno společné – používají ve své práci geografii. A geografické informační systémy jsou taková královská disciplína geografie, která používá počítač k tomu, aby mapy mohly vznikat rychleji, lépe, a tedy efektivně,“ uzavírá Jiří Šmída.

Více informací o akci na www.dnygis.cz.

-red-