Listopad plný výročí a vzpomínání

45749800852_cf3edb0ef0_z.jpg
To, co se na tomto místě v roce 1938 událo, ať se už nikdy nestane. Liberecká nová synagoga. Foto: MML

V sobotu 17. listopadu zve rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina na společné připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii. Pietní akt pořádá univerzita spolu s městem Liberec.

Pietní shromáždění u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici se koná od 10.00 hodin a poté se přesune k pomníku před libereckou radnici a dále k tramvajové zastávce "Rybníček – René Matoušek a další liberečtí signatář Charty 77" v Tatranské ulici.

Večer na univerzitě uctíme tento den, který je také mezinárodním svátkem studentů, koncertem skupiny Tatabojs, začíná v aule v 19.30.

Pietní akce v listopadu se konaly také minulý týden. V pátek 9. listopadu u příležitosti připomenutí událostí tzv. Křišťálové noci uspořádala Židovská obec Liberec spolu s městem Liberec, Libereckým krajem a Federací židovských obcí ČR vzpomínkové setkání v liberecké synagoze. Mezi přítomnými byli velvyslanec Státu Izrael J. E. Daniel Meronhejtman, hejtman libereckého kraje Martin Půta, senátor za Liberecký kraj Michael Canov, vrchní zemský rabín Karol Sidon, rektor TUL Miroslav Brzezina a další osobnosti.

Nová synagoga, Stavba smíření, byla postavena v roce 2000 na místě původní, kterou právě před 80 lety vypálili nacisté.

Tomuto setkání předcházelo pokládání tzv. Stolpersteine – kamenů, které mají připomenout osudy židovských rodin deportovaných za druhé světové války do koncentračních táborů. Pět z dvanácti „kamenů zmizelých“ bylo položeno také nedaleko kampusu v Bendlově ulici před vilu, v níž žila před válkou rodina Rosenbachových. Její příběh pomohli rekonstruovat naši studenti katedry historie. Více o tom píšeme zde.

V pátek 9. listopadu si zástupci města a kraje, univerzity v čele s rektorem Miroslavem Brzezinou, armády, policie a veteránů, připomněli také Den válečných veteránů, a to na vojenském hřbitově válečných zajatců v Ostašově, u Památníku padlých na vojenském hřbitově v Ruprechticích a  v kasárnách 1. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Listopadová setkání mají ještě pokračování, alespoň pro studenty a zaměstnance naší školy. Kromě sobotního koncertu Tatabojs nás čeká také představení Hrdý Budžes v jabloneckém divadle, a to v pátek 23. listopadu od 19.00 hodin. Informaci o distribuci lístků na toto představení se dočtete také na T-UNI příští týden.

-pir-

Foto: Jan Král a Jan Vrabec (MML)