Jak se tvoří mapy na Mapy.cz?

Všude ve světě vedou Google Maps, v Česku si prvenství mezi mapovými portály drží Mapy.cz. Jak se tvoří mapy pro Mapy.cz, nám přišel říct Pavel Žemlík, manažer kartografické redakce, který byl hostem Dnů GIS.

Pavel Žemlík odhalil karty tvůrců map pro Mapy.cz a zodpověděl všechny dotazy. Dozvěděli jsme se tak, že na tvorbě map se podílí asi sto lidí a že mapy České republiky a Slovenska dělá redakce vlastní, ostatní mapy světa přebírá z Open Street Map, které jenom vizuálně slaďuje se svými mapami.

„Každý kartograf má na starosti jeden mapový list a ten neustále aktualizuje. Informace máme od Ředitelství silnic a dálnic, ČÚZK a ze státní správy. Státní instituce z tohoto pohledu fungují skvěle. Podklady nám dodávají bez vyzvání a rychle,“ řekl na přednášce v úterý 13. listopadu Žemlík.

Dalšími zdroji informací jsou Klub českých turistů, vodácká navigace, Horosvaz a další. Seznam.cz, pod který Mapy.cz patří, si také platí vlastní letecké snímkování.

„Důležitý zdroj informací jsou pro nás sami uživatelé map. Když najdou v mapě nějaký zastaralý údaj nebo nesrovnalost, dají nám o něm vědět nejčastěji přes tlačítko ,Nahlásit chybuʻ, které najdete u každého mapového zobrazení. Jsme za tuto zpětnou vazbu rádi a snažíme se reagovat pružně.“

Není to žádné tajemství, kartografická redakce sedí v Praze, a pokud nedostane informace od svých oficiálních zdrojů, nemusí se o některých změnách, třeba o rozšíření zástavby ve vilové čtvrti, dozvědět tak rychle. Pak funguje právě nejlépe „občanská kontrola“.  

„Samozřejmě si také sami hlídáme dění, které mění mapy. Z vašeho kraje jsme v poslední době monitorovali například otevření přeložky rychlostní silnice mezi Libercem a Jabloncem, abychom ji hned mohli zařadit do navigace,“ uvedl dále Žemlík.

Právě navigace je téma, které je pro Mapy.cz zásadní. „Pracujeme na jejím zlepšování. Brzy by na nich měly být zohledněny třeba i dopravní nehody a přibydou i další novinky,“ odhalil malou trošku z připravovaného menu mapové kuchyně Pavel Žemlík.

Dále hovořil také o službě API Mapy, pomocí níž je možné na své webové stránky vkládat mapy z portálu Mapy.cz. Služba je zdarma a v Seznamu.cz se uvažuje o jejím zpoplatnění pro komerční použití. Ale i to, jak uvedl Žemlík, nastane, pokud to nastane, až v horizontu několika let.

Pavel Žemlík vystoupil jako host Dnů GIS, které jsme minulý týden pořádali a hostili na naší univerzitě. Novinky ze světa map a mapování si přišlo vyzkoušet na 850 žáků ze základních a středních škol v kraji. Vyzkoušeli si interaktivní pískoviště, plánování trasy s pojízdným robotem, mohli také porovnat vývoj v tvorbě map.

Na GIS Days na Technické univerzitě v Liberci byla k vidění reprodukce Klaudiánovy mapy, nejstarší tištěné mapy Čech vydané právě před 500 lety roku 1518, i ukázka mapy promítané na 3D tištěném podkladu. GIS Days měly letos svůj 18. ročník, pořádají je Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL spolu s městem Liberec, Libereckým krajem, Gymnáziem F. X. Šaldy a krajskými hasiči.

Součástí letošních GIS Days v Liberci byl také mapathon – již třetí, který jsme na univerzitě pořádali. Při mapathonu dobrovolníci pomáhají mapovat „bílá místa“ na mapě světa. Tyto podklady poté využívají Lékaři bez hranic při plánování svých misí.

-pir-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce