Alespoň si vyzkoušejí své budoucí působiště

Sečteno, podtrženo: TULka se jim líbí.

Klimatizace, široké chodby, jídlo v menze i moderní záchody. To jsou nejčastější plusy naší univerzity tak, jak je vidí žáci ze ZŠ na náměstí Míru, kteří tu s námi v kampusu budou do konce školního roku.

Část základní školy tu máme, protože její sídlo v Ruprechticích prochází náročnou rekonstrukcí. Když už tu školáky máme, zeptali jsme se jich, co se jim na univerzitě líbí. Minule nám do redakce přispěli školáci ze čtvrtých a pátých tříd, teď přinášíme reakce jejich starších spolužáků.

Anna Kubrová, 8. A

Podle mě je to obrovská zkušenost do života. Chodit na TUL je zvláštní pocit. Pocit dospělosti a toho, že jsme jen na začátku studia a celého života a že máme celý život před sebou a je jen na nás, čím se staneme.

Jsem ráda, že nám dovolili chodit na TUL, je to příjemná změna prostředí. Dává nám ale i více možností díky prostorným chodbám, ale i učebnám a také akcím a ukázkám, které nám dobrovolně uspořádali a nabídli.

Někteří už i vědí, jak bude vypadat vysoká škola, na které za pár let budou chtít být.

Radim Kolář, 7. A

Mít školu na technické univerzitě má určitě svoje výhody, třeba už jenom proto, že si vyzkoušíme svoje budoucí působiště, tedy alespoň v to doufám.

Musím říct, že v naší současné škole mi víc chutná. Věřím, že v naší nově opravené škole nám paní kuchařky příští rok budou vařit taky taková dobrá jídla.

Taky se mi hodně líbí moderní vybavení tříd a klimatizace. Ale musím uznat, že je to velmi náročné, protože musíme také dávat větší pozor, abychom něco nezničili.

Taky, s ohledem na studenty vysoké školy, se chovat slušněji, být potichu a další.

Celkově si ale myslím, že je to výborná zkušenost, která se nám v budoucnu určitě bude hodit.

Možná Vás bude zajímat
Jak se líbí TULka mladším školákům?

Tereza Lochovská, 9. A

Když jsem zjistila, že se budu muset rok učit na Technické univerzitě, dost mě to zaskočilo a ani jsem se moc netěšila, ale když jsem uviděla ty budovy a učebny, ve kterých se budu učit, změnila jsem názor. Líbí se mi moderní nábytek, tabule a záchody, které zaujaly asi celou naši školu. Dobré a užitečné jsou taky klimatizace, které máme ve třídách. S čím ale nejsem moc spokojená, jsou skříňky v šatnách, hlavně ráno, když si jdou všichni odložit věci.

Michaela Vernerová, 9. A

První den, co mě zaujalo, bylo, jak je ta škola veliká. Mají tu hezké moderní třídy, v nichž jsou dvě tabule, na které se píše fixy a ty jsou lepší než obyčejné tabule na křídy. Jako další mi přijde vychytané zatemňování oken. Zatímco na naší ZŠ jsme měli závěsy, tady mají žaluzie, které se samy zatáhnou po tom, co se stiskne tlačítko. Ve třídě mají i o něco větší stoly, než jsme měli my. Sice jsou bílé a jde na nich vše vidět, ale za to se na ně toho vejde víc, že máme i větší prostor. Líbí se mi tu i záchody. Ta velká zrcadla jsou asi nejlepší, ale i ostatní detaily jsou hezké.

Co se mi asi nelíbí, je, že nemůžeme i my jezdit výtahem, že po ránu musím šlapat tolik schodů.

V šatnách se mi líbí skříňky, že se tam moc netlačíme jako na ZŠ, že tam máme víc místa. Celkově na TUL se mi líbí. Ještě že nás ráno odváží autobus.

Eliška Fořtová, 9. A

Když jsem poprvé přijela na Technickou univerzitu v Liberci, napadla mě 3 slova: obrovský elegantní prostory. Velmi mě fascinovala naše budova G. Přišlo mi úžasné, jak vypadá skromně, ale přitom moderně. Nezklamala mě ani naše třída. Bílé lavice, tabule na fixy i stěny kontrastovaly s červenými židlemi a podlahou. Také jsem si oblíbila ta velká okna po celé levé straně třídy. Jediným mínusem je, že výhled je na protější budovu.

Irena Plischkeová, 9. A

Být zde je zajímavé, má to své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří už jen samotný interiér: je to zde čisté a moderní. Zdejší místnosti působí decentně a jednoduše, ovšem v jednoduchosti je krása. Chválím krásné záchody, s moderními designovými umyvadly. Také jako výhodu považuji bílé tabule, protože se člověk neušpiní od křídy. Největší díky však dostává kuchyně, protože jídlo tu chutná skvěle. Bohužel vnímám i pár nevýhod, které by bylo dobré do budoucna vylepšit: Zarážky na dveřích jsou, dle mého vkusu, na TUL primitivní, často je tvoří jen kousek dřeva či kámen. V menze je obrovský zmatek a mezi stoly se nedá procházet. I přes nevýhody se mi zde líbí a jsem ráda, že máme takovouto obohacující zkušenost.

Markéta Jiráková, 9. A

Říkali jste si někdy, jaké to je být žákem na vysoké škole? Jestli ano, tak jste si museli představovat dlouhé bílé chodby, ve kterých se střídají učebny jedna za druhou a i pouhý náhled vám vykouzlí úsměv na tváři. Vždy jsem chtěla mít ve škole velké, prostorné a oslňující toalety, sen se stal skutečností. Sama vysoká škola je ozdobou Liberce, ale co teprve náměstíčko, kde se můžete s klidem učit a bavit se s přáteli. Je radost vše vidět na vlastní oči a zažít to na vlastní kůži.

---

Připomněly vám reakce školáků věci, nad kterými se už ani nepozastavíte, které ale nejsou zas až tak samozřejmé? Pak taková zpětná vazba měla význam i pro nás.

Ať se vám na TUL v novém semestru líbí stejně tak jako žákům ze ZŠ na náměstí Míru.

-pir-