O univerzitní otevřenou laboratoř je zájem

3D_printing_a_snow_machine_nozzle.jpg
I tak by mohlo vypadat zátiší z TULaborky. Foto: Svitlana Lozova/Wikimedia Commons

V anketě s úvodní otázkou „Chceš TULab?“ se sešlo za první dva týdny přes 200 kladných odpovědí. Největší zájem o ni mají architekti, strojaři a mechatronici.

Anketu se rozhodla vyhlásit skupinka nadšenců, kterým na naší univerzitě otevřená laboratoř nabitá moderními technologiemi chybí. Ta hrstka mužů především z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií si ale nebyla jistá, zda o laboratoř s 3D tiskárnou, 3D skenery, laserovými plotry a dalším vybavením bude širší zájem.
Anketa, o jejímž vyhlášení píšeme zde, ukazuje, že zájem je.

V prvních dvou týdnech na ni odpovědělo 207 respondentů, z nich 206 si otevření TULabu přeje.

Skoro polovina respondentů jsou studenti a zaměstnanci fakulty umění a architektury, další polovinu kladných odpovědí tvoří především respondenti z fakulty strojní, fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, ekonomické fakulty a CxI.

„Někteří studenti z vyšších ročníků se nám dokonce svěřili, že by si protáhli studium, aby mohli takovou laboratoř využívat,“ uvádí jeden z organizátorů ankety, která je už uzavřena, a dodává: „Anketa potvrdila, že něco takového, jako je TULab, má na naší univerzitě své místo a že to nebyl jen nápad úzké skupinky lidí. Děkujeme všem respondentům za čas, který odpovědím věnovali. Budeme nyní společně s vedením TUL hledat cesty a prostředky tak, aby TULab vznikla na Technické univerzitě v Liberci co nejdříve.“

Vyhlašovatele ankety také příjemně překvapilo, že více jak 50 lidí se v anketě přihlásilo jako mentoři, tedy ti, kteří by v budoucí laboratoři pomohli s nějakou složitější technologií méně zkušeným kolegům.

Výsledky ankety najdete přehledně zpracované v grafech.

V jedné z otázek mohli studenti a zaměstnanci naší školy vybírat i technologie, které by v TULabu rádi měli.
Dost často poptávali vybavení elektrotechnické dílny, ta už však na naší univerzitě asi rok funguje, a to jako „bastlírna“ v sídle fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Pájky, vybavení pro kompletní realizaci tištěných spojů, vrtačky a další náčiní včetně materiálů jsou tam všem zájemcům volně k dispozici. Více v článku zde.

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385