Školáci a senioři spolu usedli do lavic

V pondělí 17. září usedli do lavic soukromé ZŠ Doctrina, která je fakultní školou naší univerzity, žáci 6. třídy spolu se seniory. Pětice dam, která studuje na Univerzitě třetího věku TUL (U3V), žákům přednášela o zaniklých průmyslových památkách Liberce.

Prezentace jsou jedním z výstupů projektu „More than neighbours“ evropského programu Grundtvig. Díky tomuto programu senioři z U3V spolupracují s kolegy z pěti zahraničních institucí (z Německa, Španělska, Belgie, Itálie a Polska) především na tématu „Historie industriálních staveb v regionu“. Senioři žákům program i projekt představili, seznámili je s dosavadními aktivitami i tím, co je v programu Grundtvig, který končí v létě příštího roku, ještě čeká.

„Účastníci projektu vytvořili prezentace v PowerPointu, které budou po dokončení všech vydány ve formě brožury s DVD. Německé kolegy napadlo, že by mohly zaujmout děti, které se v hodinách dějepisu učí o historii města. Práce seniorů jim mohou nabídnout nový zajímavý pohled na objekty, které děti denně míjí, ale mnoho o nich neví,“ uvedla Jitka Pacltová, koordinátorka projektu za TUL.

Tématem přednášek byly Textilana, historie liberecké Barvířské ulice či průmyslový rozvoj a úpadek čtvrti Kateřinky. Právě o tento příspěvek se v následné diskuzi živě zajímala žákyně Eliška Lukášová:

„V Kateřinkách bydlím a vím o nich hodně, máme doma knížky s dobovými fotografiemi. V okolí žije hodně lidí, kteří se zajímají o historii a snaží se vrátit do Kateřinek život a kulturu – obnovili například představení v lesním divadle, nebo nedávno při rekonstrukci jednoho domu se jim podařilo zachovat původní dřevěné části,“ řekla redakci T-UNI Eliška Lukášová.

„Příspěvky mě zaujaly, ale jedna z přednášejících nemluvila úplně spisovně. To je zvláštní, protože my děti musíme ve škole mluvit spisovně,“ svěřil se se svým postřehem Eliščin spolužák Matouš Balda.

Kromě mimořádné hodiny dějepisu strávili školáci a posluchačky U3V spolu i hodinu angličtiny. Protože se děti těší, že budou v budoucnu v rámci programu Comenius také pracovat na mezinárodním projektu, vyzkoušely si, jak komunikace s partnery v anglickém jazyce probíhá.

Radek Pirkl
Jitka Pacltová