Konference CDV TUL se věnovala nezaměstnanosti

Závěrečnou konferenci v rámci projektu Kurz aktuálních gramotností, uspořádalo dnes Centrum dalšího vzdělávání Technické univerzity v Liberci ve spolupráci s libereckou pobočkou Úřadu práce České republiky

Tématem konference bylo Vzdělávání starší střední generace. Účastníci vyslechli přednášky zaměřené na problematiku dlouhodobě nezaměstnaných lidí, rozvoj pracovních kompetencí a cílenou pomoc v rámci projektů EU. „Do kurzu v délce tří semestrů se přihlásilo třicet studentů od 45 do 59 let. Zhruba 40 procent z nich bylo bez práce. Kurz dokončilo 16 lidí, ostatní si v jeho průběhu našli práci a kvůli zaneprázdnění pak nemohli docházet na přednášky,“ připomněla koordinátorka projektu z CDV TUL Eva Dvořáková. Dodala, že lidé střední starší generace studovali mimo jiné počítačové dovednosti, jazyky, zejména angličtinu, efektivní komunikační schopnosti a další obory.

Kurz obsahoval 528 hodin a výuku jsme prodloužili o půl semestru až o jeden semestr, hlavně kvůli zájmu o kvalitnější dostudování angličtiny i v některé z úrovní cambridgeských zkoušek. Ještě v březnu uspořádáme dva celodenní workshopy věnované MS Word 2010, workshop Jak efektivně komunikovat a workshop Jak se vyhnout finančním pastem,“ připojila vedoucí konference CDV TUL Jitka Pacltová.

Následovalypříspěvky odborníků z TUL a dalších institucí k dané problematice. Na konferenci zazněly přednášky Vzdělávání starší střední generace, Vzdělávání osob staršího středního věku se zaměřením na metody práce lektora, Osoby dlouhodobě nezaměstnané a rozvoj pracovních kompetencí, Nezaměstnanost starší střední generace z hlediska délky evidence a vzdělání, Cílená pomoc starší střední generaci pomocí projektů EU a Dopady (ekonomické ztráty/možné efekty) vlivem předčasného odchodu z pracovního procesu věkové skupiny nad 55 let v odvětví textilního a oděvního průmyslu.

Kurz a konferenci podpořil Evropský sociální fond v ČR (ESF) s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Pavel Smrž