Výzkum FS se zaměřuje i na člověka

Biomechanika lidské kůže, rekonstrukční chirurgie z pohledu inženýrské praxe a stabilita implantátů  jsou nosnými tématy vědecko-výzkumné činnosti. Lukáše Čapka  z katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti Fakulty strojní TUL.

V oblasti biomechaniky lidské kůže se zaměřuje na identifikaci předpětí lidské kůže in vivo v závislosti na vybraných parametrech, např. hydratace a BM index. Výstupy využívá při analýze vybraných chirurgických defektů, na kterých zjišťuje společně s lékařskými pracovišti (Krajskou nemocnicí Liberec a Fakultní nemocnicí Université de Franche-Comté v Besançonu – Francie) silové poměry při jejich šití. Tato informace je velice důležitá při volbě tkáňových lepidel, která budou postupně vytlačovat klasické šití. S rozrůstající se vlnou robotické chirurgie nabývá téma na aktuálnosti.

V rámci projektu „Výzkum materiálových vlastností „smart“ materiálů, výpočetní simulace a laboratorní testování stentů, stentgraftů a jejich zavaděčových systémů“ se zabývá v oblasti cardio-vaskulární chirurgie optimalizací stentgraftů s ohledem na celkovou životnost v lidském těle. S ohledem na předpokládaný desetiletý ekvivalent v lidském těle, který musí být zaručen, je potřeba znát chování materiálů a celého stengraftů při cyklickém zatěžování.

Se svým týmem vyvíjí, v rámci projektu „Vývoj prototypu přístroje pro zjišťování primární stability totálních náhrad kyčelních kloubu“, metodiku měření a samotný přístroj, který by umožnil detekovat uvolňování nebo naopak vhojování totálních náhrad kyčelních kloubů v kosti během života pacienta. „Toto téma je společensky velmi přínosné a dílčí úspěchy nás naplňují emocemi, které jsou motorem naší práce. Představa, že přístroj dlouhodobě pomůže zlepšit životní úroveň pacientů je velmi povzbuzující nejen pro mě, ale pro celý můj tým“, dodal Lukáš Čapek.Doktor Čapek považuje za zásadní a nezbytnou podmínku akademické dráhy týmovou spolupráci, spolupráci s mezinárodními institucemi a činnost pedagogickou.

Dlouhodobě spolupracuje s Université de Franche-Comté v Besançonu a s přidruženými institucemi FEMTO-ST a ISIFC nejen na poli vědeckém, ale i pedagogickém. V rámci výměnných programů vede již několik let diplomové práce francouzských studentů. V loňském roce zahájil spolupráci s Japonskými vědci z prestižní univerzity Nippon Medical School (NMS) v Tokyu. 

Ing. Lukáš Čapek, Ph.D. obhájil před Vědeckou radou Fakulty strojní TU v Liberci v únoru 2012 habilitační práci a bude jmenován docentem v oboru aplikovaná mechanika.

Iveta Lukášová
(Z cyklu „Představujeme mladé vědce působící na fakultě strojní“.)

 


 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385