TUL ve výzkumu spalovacích motorů a automobilů

Projekt výzkumného centra spalovacích motorů a automobilů Josefa Božka II(VCJB II), na jehož realizaci se podílela i naše univerzita, přinesl ve svém sedmiletém působení významné pozitivní efekty pro akademickou i pro průmyslovou sféru, zejména automobilový průmysl.Vyplynulo to z oponentního řízení MŠMT, které se konalo se v pondělí 26. března2012 na ČVUT v Praze. 

Závěrečná zpráva oponentní komise konstatuje, že projekt VCJB II přinesl pozitivní efekty navíc přinesly velmi účinné synergické vazby, potřebné k udržení vzájemné spolupráce i po ukončení projektu.

Projekt VCJB II byl zahájen v roce 2005. Hlavním řešitelským pracovištěm byl Ústav vozidel a letadlové techniky na FS ČVUT v Praze.  Do vybraných výzkumných úloh se zapojil  tým  profesora Stanislava Berouna z katedry vozidel a motorů (KVM) Fakulty strojní TUL.

Na realizaci  projektu VCJB II se podílelo v období 2005-2011 každoročně 15 až 18 pracovníků katedry vozidel a motorů. "Potěšitelné je, že většinu v řešitelském týmu tvořili doktorandi. Práce katedry na projektu  byly převážně experimentální a zčásti konstrukční povahy. zaměřili jsme se  na řešení motorů pro alternativní paliva, včetně potřebného příslušenství pro alternativní paliva, na řešení nových provedení zapalovacích svíček a vstřikovačů, na vyšetřování emisních vlastností motorů v laboratoři i v podmínkách reálného provozu a na snižování mechanických ztrát v motoru,“ příblížil podíl naší univerzity na významném projektu profesor Beroun.

Připomněl, že výsledky prací řešitelského týmu z KVM jsou obsaženy v řadě publikací a několika disertačních prací. Významná část výsledků je v podobě funkčních vzorků a speciálních zkušebních zařízení v laboratoři KVM. „O významu práce našich vědců svědčí i originální řešení, která jsou předmětem autorské ochrany. Celkem se jedná o pět užitných vzorů, tři patenty v rámci České republiky a  jeden patent v rámci Evropské unie,“ dodal profesor Beroun.

K velmi příznivému hodnocení projektu VCJB II přispěla podle profesora Berouna tvůrčí spolupráce a každoroční kritické hodnocení dílčích výsledků jednotlivých úkolů projektu. Roční závěrečné zprávy projektu VCJB II a všechny dosažené výsledky řešení jednotlivých úkolů projektu jsou umístěny na serveru ČVUT http://bozek.cvut.cz.

Partneři na projektu VCJB II a další partneři ze Sdružení automobilového průmyslu (SAP) v polovině roku 2011 rozhodli pokračovat ve spolupráci při realizaci Strategické rozvojové agendy SAP a připravili pro výzvu Technologické agentury ČR projekt Centra Kompetence Automobilového Průmyslu . S projektem uspěli, a tak ve 2. čtvrtletí 2012 znovu začne další společná práce ve prospěch technického vysokého školství a průmyslu ČR.

J. Kočárková
 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385