Patříme mezi 800 nejlepších univerzit světa, vyplývá to z hodnocení QS Ranking

Umístili jsme se poprvé i v dalších prestižních žebříčcích: v THE Golden Age hodnotícím univerzity, které vznikly v letech 1945–67, a v žebříčku THE Europe Teaching Ranking 2019, který zohledňuje především to, co o nás v dotaznících uvedli sami studenti.

Žebříček QS World University Ranking patří mezi nejprestižnější mezinárodní srovnání všech vysokých škol. Zohledňuje především akademickou reputaci, počet akademických pracovníků na jednoho studenta, reputaci mezi zaměstnavateli, citace našich vědců a internacionalizaci školy. Technická univerzita v Liberci se do tohoto světového žebříčku probojovala letos poprvé a hned na pozici 751–800 z tisíce univerzit.

TUL sedmá ze všech zařazených českých škol

Loni byla Technická univerzita v Liberci zařazena jen do užšího výběru QS Rankingu zaměřeného na rozvojové evropské ekonomiky a země střední Asie, letos jsme v hlavním celosvětovém žebříčku, který vedou takové školy jako Massachusetts Institute of Technology, Stanford nebo Harvard.

Z českých univerzit se nejlépe umístila Karlova Univerzita (291.), Technická univerzita v Liberci je na sedmém místě z devíti zařazených českých vysokých škol.

„Umístění v prestižních žebříčcích je pro naši univerzitu jednoduchý, efektivní a žádaný způsob, jak informovat potenciální uchazeče o studium a současné i budoucí partnerské instituce o kvalitě naší univerzity. Zejména ze strany partnerských institucí je umístnění v žebříčku často zásadním měřítkem k zahájení, pokračování nebo také ukončení spolupráce,“ říká k tomuto velkému úspěchu Michaela Andělová, vedoucí Zahraničního oddělení Technické univerzity v Liberci.

Hodnocení TULky v žebříčku QS najdete zde.

Univerzity zlatého věku

Žebříček THE Golden Age, který vyšel také letos v létě, se zaměřuje na univerzity založené v letech 1945–1967, která byla podle tvůrců žebříčku „celosvětově zlatým věkem vysokých škol, charakterizovaným rychlým rozvojem univerzit a rostoucími investicemi do výzkumu“. Spadá sem rozsáhlá skupina univerzit, které mají již svou pevnou pozici, ale nepatří mezi ty, jejichž tradice se počítá na staletí.

TUL se umístila na pozici 201–250 a je letos v tomto žebříčku také poprvé.

Nejlépe se v žebříčku Golden Age umístila University of California v San Diegu, která byla založena roku 1960. Z českých univerzit je o rank výše než TUL, na pozici 151–200, Vysoká škola chemicko-technologická (založena 1952) a ve stejném rozmezí jako TUL se umístily Univerzita Pardubice (zal. 1952) a Vysoká škola ekonomická v Praze (zal. 1953).

Hodnotila se stejná kritéria a stejným způsobem jako u hlavního žebříčku THE World University Rankings 2019, který bude vyhlášen na podzim. Hlavními třemi kritérii jsou možnosti a prostředí výuky, objem a přínos výzkumu a citovanost našich vědců. Dále se na celkovém výsledku podílely: internacionální prostředí univerzity a transfer znalostí a technologií spolu s příjmy z aplikované sféry.

Žebříček THE Golden Age najdete zde.

Očima studentů

Žebříček THE Europe Teaching Ranking 2019 se zaměřuje na kvalitu výuky a pořadí v něm určují především studenti svými odpověďmi v dotaznících. Organizátoři žebříčku získali z TULky stovky dotazníků od studentů na všech úrovních studia, od mužů a žen, od domácích i zahraničních studentů.

V dotaznících studenti odpovídali na to, jakým způsobem škola podporuje kritické myšlení, jak škola podporuje propojení teoretických poznatků s reálným světem či zda a jak škola podporuje kolaborativní učení. Jedna z otázek dotazníku směřovala také k tomu, zda by student doporučil, nebo nedoporučil svou univerzitu kamarádovi.

Na celkové umístění v žebříčku měly kromě odpovědí studentů vliv také obvyklé parametry jako počet učitelů na jednoho žáka, výsledky výzkumu, citace nebo publikační činnost univerzity.

Na prvních místech žebříčku THE Europe Teaching Ranking 2019 jsou University of Oxford, University of Cambridge a Navarrská univerzita ve španělské Pamploně.

Celý žebříček najdete zde.

„Zájmem zahraničního oddělení a, myslím si, celé univerzity je být součástí těchto žebříčků a dosahovat v nich, co nejlepších umístění. Jsme pyšní, že se nám daří každoročně obhájit umístění a také rozšiřovat počet žebříčků, do kterých jsme zahrnuti. Velice si vážíme všech, kteří k hodnocení v těchto žebříčcích přispívají,“ dodává k naší letní sklizni úspěchů ve světových žebříčcích Michaela Andělová.

Radek Pirkl