TUL se podílí na výzkumu změn klimatu v Peruánských Andách

Technická univerzita v Liberci navázala těsnou spolupráci s Univerzitou Karlovou v rámci výzkumu dopadů změn klimatu na přírodní prostředí a obyvatelstvo v Peruánských Andách.

Od roku 2006 spolupracuje na tomto výzkumu člen Katedry geografie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Dr. Jan Kocum, který společně s objevitelem pramenů Amazonky Prof. Bohumírem Janským, rektorem Univerzity Karlovy Prof. Tomášem Zimou a velvyslancem České republiky v Peru J.E. Pavlem Bechným navštívili oblast pramenů Amazonky.

Cílem terénního průzkumu byl servis nejvýše položené klimatické stanice na americkém kontinentu (5.280 m n.m.) a monitoring odtoku s využitím moderních hydrologických stanic.

Práce odborníků z Technické univerzity v Liberci a Univerzity Karlovy přináší cenné poznatky, které přispívají k celosvětovému výzkumu změn klimatu a jejich dopadů na přírodní rizikové procesy a vodní zdroje.

V následujících letech bude těsná spolupráce mezi Technickou univerzitou v Liberci, Univerzitou Karlovou a předními peruánskými univerzitami pokračovat v rámci rozvojové spolupráce mezi Českou republikou a Peru.Spolupráce bude probíhat jak na úrovni výzkumné, tak pedagogické.