Co se chystá na univerzitě? O čem byste měli vědět?

IMG_0273.JPG
Rektor Miroslav Brzezina pro Deník a ČRo Liberec

Zahájili jsme výuku řady nových oborů a brzy otevřeme kompletně zrekonstruovanou budovu T, naopak tělocvičny na harcovských kolejích za pár měsíců zavřeme, abychom je zmodernizovali. To je výčet novinek, které v pondělí 30. září na neformální „tiskové snídani“ představili rektor, prorektoři a děkani naší školy novinářům.

Otevřeme T, zavřeme tělocvičny

Budovu T v Třebízského ulici převezme univerzita během října či listopadu od zhotovitele stavby, probíhají tam už dokončovací práce. „Zhruba polovina budovy budou kancelářské a administrativní prostory a polovina laboratoře, bude tam také čistá laboratoř fakulty zdravotnických studií, což je první laboratoř tohoto typu na univerzitě. Instalovaná je už sluneční laboratoř, kde se bude zkoumat například vliv slunečního svitu na laky karoserií vozů,“ uvedl v pondělí na snídani s novináři rektor TUL Miroslav Brzezina.

Naopak začátkem příštího roku zavře univerzita tělocvičny na kolejích. „Budovy postavené na sklonku socialistické éry jsou už v nevyhovujícím stavu. Rekonstruovat se bude plášť i  zastřešení, vyměníme okna a kompletně rozvody,“ uvedl rektor a dodal, že rekonstrukce tělocvičen si vyžádá asi rok a 120 milionů korun, část peněz uhradí škola z nového investičního programu MŠMT.

Fakulta oslaví 25 let. Jeden z jejích ateliérů povede americký architekt

Děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura novinářům v pondělí prozradil, že na fakultě od tohoto akademického roku učí architekt a urbanista Mark Johnson. Krajinářský architekt světového renomé vstoupil do povědomí například rozsáhlou rekonstrukcí letiště Stapleton v Denveru.

„Velkou radost nám způsobilo také vítězství našeho pedagoga Jiřího Janďourka ve výběrovém řízení na vedoucího kanceláře architekta města. Počítáme proto s ještě užší spoluprací města a našich studentů nad projekty, které budou pro město užitečné,“ řekl děkan Okamura, který fakultu vede od února 2019.

Připomněl také, že fakulta letos slaví 25 let od svého založení. „Vrchol oslav připadne na leden 2020, kdy svoláváme velké setkání s našimi absolventy a chceme veřejně prezentovat, na čem pracují či pracovali a co dokázali. Rádi bychom tím demonstrovali, jak konkrétně se naši absolventi podílejí na změně architektury, krajiny a prostředí, ve kterém žijeme,“ uvedl Osamu Okamura.

Dva studenti míří na Harvard

Budou to Markéta Klíčová a Jakub Erben, oba z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů fakulty textilní. Markéta loni v Berlíně získala diváckou cenu v prestižní světové soutěži The Falling Walls za prezentaci vývoje nanonáplasti pro chirurgické použití. Jakub letos na jaře převzal v Paříži prestižní Cenu Théophila Legranda za svůj výzkum na poli nanovlákenného nosiče pro organoid brzlíku.

„Oba vyrazí v tomto semestru na minimálně půlroční stáž na Harvard zaměřenou na výzkum tkáňového inženýrství,“ řekla Jana Drašarová, děkanka fakulty textilní.

Fakultě se, jak informovala děkanka dále, daří na poli internacionalizace výzkumu. „Zaznamenáváme velký zájem o naše doktorské studium, letos máme 60 studentů, z toho většina jsou lidé ze zahraničí.“

Děkani také informovali o nových oborech na svých fakultách. Na fakultě strojní letos otevřeli například nový magisterský studijní program „technologie plastů a kompozitů“, který si na žádné jiné fakultě v ČR nezapíšete. Na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické je od tohoto semestru poprvé v historii fakulty možné studovat také učitelství přírodopisu, tedy bakalářský program „přírodopis se zaměřením na vzdělávání“. Děkan fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Zdeněk Plíva informoval o nově otevřeném bakalářském programu „mechatronika“. Své studijní programy v souladu s novelou zákona o vysokých školách inovovali a akreditovali také na ekonomické fakultě.

V závěru pondělního setkání s novináři rektor Brzezina připomněl několik akcí, kterými si na Technické univerzitě v Liberci připomeneme 30 let od sametové revoluce. Hned zkraje listopadu to bude slavnostní zasedání Vědecké rady TUL s udílením čestných doktorátů a pamětních medailí univerzity, 15. listopadu den diskuzí a přednášek pro širokou veřejnost zakončený koncertem „studenti-studentům“ a na Mikuláše koncert „přesně 30 let poté“, který připomene legendární koncert Karla Kryla z 6. prosince 1989 na libereckém výstavišti.

-red-
s použitím tiskové zprávy

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 371