Studenti přišli nabídnout kostní dřeň

Více než sedm desítek studentů se dnes na Ústavu zdravotnických studií přihlásilo k zápisu do Českého registru dárců krvetvorných buněk. Reagovali tak na výzvu Studentské unie TUL, jejímž původním smyslem bylo najít vhodného dárce pro nemocnou absolventku naší univerzity Vendy.

Kolem deváté hodiny bylo už ve vymezených prostorách ÚZS plno. Přišlo více dárců, než se původně přihlásilo „Uvažovala jsem o dárcovství již dříve, ale nějak jsem se nedostala k potřebným informacím. Studentská unie zorganizovala přednášku odborníků z IKEMu a tam jsem se dozvěděla všechno potřebné. Pak jsem už neváhala,“ řekla redakci studentka Kateřina Koštuchová, která přišla na odběr už v půl deváté. Půl hodiny před ohlášeným začátkem. Informační kampaň ocenila i studentka ekonomické fakulty Michaela Zuzánková: “Po přednášce už mám představu, jak odběr kostní dřeně probíhá. Trochu bych se stejně bála, tak bych volila celkovou narkózu,“ přiznává Michaela.

Zájemci o zápis do registru nejprve vyplnili vstupní dotazník o svém zdravotním stavu. „Několik lidí jsme zklamali, když jsme jim odběry nedoporučili. Základní podmínkou pro zapsání do registru je ale dobrý zdravotní stav. Chráníme tak dárce i případného příjemce,“ řekla koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk Gabriela Hošková.

Pracovníci IKEMu ocenili nejen zájem studentů, ale i vysoký stupeň jejich zodpovědnosti. „Bylo vidět, že vědí do čeho jdou a že si svůj krok dobře rozmysleli. Všichni studenti byli srozuměni s tím, že pokud se stanou členy registru, dávají souhlas s dárcovstvím nejen pro kolegyni Vendy, ale pro pacienty na celém světě ve výhledu desítek let," řekla  s uznáním lékařka registru Lenka Záhlavová.

Rád pomůžu a pokud mě zavolají, přijedu, kam bude potřeba,“ potvrzuje její slova student fakulty strojní Miroslav Horák. „Je skvělé udělat něco pro druhé. Daroval jsem dřív už krev a tohle je další příležitost pomoci,“ doplňuje svého kolegu student prvního ročníku fakulty textilní Petr.

„Akce Vendy“ dostává díky studentům naší univerzity podstatně širší rozměry. Ohlas už měla i na dalších vysokých školách. „Účast už přislíbila Škoda Auto Vysoká Škola, Mladá Boleslav a Česká zemědělská univerzita v Praze. S dalšími školami ještě jednáme. Výhledově má zájem i Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita v Ostravě,“ řekl předseda Studentské unie TUL Radek Němeček, který podstoupil odběr krve mezi prvními.

"Byli jsme příjemně překvapení, jaké nám liberecká univerzita poskytla profesionální zázemí. Takové nemáme ani u nás v odběrové místnosti. Pokud se zúčastní i další školy, tak nutno říct, že Liberec nasadil laťku opravdu vysoko. Dík a obdiv patří i libereckým studentům, jsou skvělí. Významně omladí seznam dárců, to je nesmírně důležité, protože štěp od mladého dárce má větší šanci na úspěch. Chceme také poděkovat vedení univerzity a ÚZS za podporu a vstřícnost," zhodnotila dnešní akci MUDr. Záhlavová.

Ústav zdravotnických studií dlouhodobě s IKEMem spolupracuje. Studenti oboru biomedicínský technik tam absolvují odborné praxe, odborníci z IKEMu přednášejí na ÚZS TUL. „Spolupracujeme především na odborné bázi.  Dnešní akce byla takovou třešinkou na dortu našich vynikajících vztahů,“ uzavřela Marie Froňková, pověřená vedením ÚZS TUL.

J. Kočárková, Radek Pirkl